slogan
     

İsrailli Delegeler Suriye İçin ABD’de

27 Ağustos 2013 Salı

"Görüşmelerin ABD’nin kimyasal silah kullanarak kırmızı çizgiyi geçtiğini söylediği Suriye karşısında olası bir askeri harekata hazırlandığı dönemde yapılması dikkat çekti."

Üst düzey bir İsrail delegasyonunun Orta Doğu ve Suriye meselelerini görüşmek için Beyaz Saray'ı ziyaret ettiği bildirildi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice Pazartesi İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun baş ulusal güvenlik danışmanı emekli general Yaakov Amidror ile görüştü.

Görüşmelerin ABD'nin kimyasal silah kullanarak kırmızı çizgiyi geçtiğini söylediği Suriye karşısında olası bir askeri harekata hazırlandığı dönemde yapılması dikkat çekti. Şam bu iddiayı reddederek yüzlerce sivili öldüren saldırının silahlı gruplarca gerçekleştirildiğini söylüyor.

Siyonist rejim cumhurbaşkanı Şimon Peres de Pazar günü Suriye karşısında uluslararası operasyon çağrısında bulunmuştu. İsrail, ordusunu en üst düzey alarm halinde tutuyor.

Öte yandan, Haaretz gazetesi ABD ve Batılı müttefiklerinin Suriye karşıtı bir askeri operasyona girişebileceklerini ve müzakerelerin bu ortak operasyona hazırlık mahiyetinde olabileceğini yazdı.

Gazeteye göre delegasyona önderlik eden Amidror'a diplomatik güvenlik başkanı emekli Tümgeneral Amos Gilad, İsrail ordusu planlama birimi başkanı Nimrod Shefer, askeri istihbarat başkanı Itai Baron, dışişleri bakanlığı strateji dairesi başkanı Jeremy Issacharoff ve Şin Bet'ten önde gelen yetkililer eşlik etti.

İsrail'in Washington büyükelçisi Michael Oren'in de toplantıya katıldığı belirtiliyor.

ABD Ulusal Güvenlik Konsülü sözcüsü Caitlin Hayden yetkililerin toplantıda İran'ın nükleer enerji meselesini ve Mısır'daki istikrarsızlığı da ele aldıkalrını söyledi.

medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg

ÖZEL: İlk kez: Devrim Muhafızları ve Hizbullah'ın Bosna

48330-hqdefault.jpg