Suudiler Kuzey Lübnan’daki Kamplarda El Kaide Unsurlarını Eğitiyor

Filistin’de yayınlanan haftalık El Menar gazetesi, Suudi Arabistan’ın Suriye’ye göndermek üzere Lübnan’ın kuzeyinde kurulan kamplarda El Kaide militanlarını eğittiğini yazdı.

21.05.2012 20:00:00
Suudiler Kuzey Lübnan’daki Kamplarda El Kaide Unsurlarını Eğitiyor
 


Filistin’de yayınlanan haftalık El Menar gazetesi, Suudi Arabistan’ın Suriye’ye göndermek üzere Lübnan’ın kuzeyinde kurulan kamplarda El Kaide militanlarını eğittiğini yazdı.

El Menar, siyasi gözlemcilere dayandırdığı haberinde, Arabistan istihbaratının aylar öncesinden Lübnan’ın Suriye sınırına yakın kuzey bölgesindeki El Kaide’ye bağlı silahlı grupların arasına sızdığını yazdı.

Riyad’ın, Amerika’nın talebi üzerine Libya’daki silahlı güçleri de desteklediğinin kaydedildiği haberde, bu milisleri kendi çıkarları ile Amerika ve İsrail’in çıkarları uğruna kullandığının altı çizildi.

Önceden beri Irak’ta bombalı eylem düzenleyen silahlı gruplar, Suriye’de terörist eylemler düzenlemek üzere hâlen Suudi Arabistan tarafından destekleniyor.

Silahlı grup üyelerinin doğrudan Irak üzerinden Suriye’ye geçiş yapmadıklarının kaydedildiği haberde, bu kişilerin Suriye’ye gönderilmek üzere önce Kuzey Lübnan’daki kamplarda eğitildikleri vurgulandı.

Suudi hükümetinin, Suriye halkına yönelik bombalı eylemlerde kullanmak üzere bir grup El Kaide üyesini kendi topraklarında eğittiği biliniyor.

Suudi Arabistan’ın aşırı ve terörist gruplarla mücadelede ikircikli davrandığının altını çizen siyasi gözlemciler, hâlihazırda Suriye’de faaliyet gösteren aşırı grupların, Fars Körfezi ülkelerindeki zalim yönetimleri devirme taleplerinden vazgeçtikten sonra Arabistan tarafından eğitilerek Suriye topraklarına gönderilen gruplar olduğunu kaydettiler.

El Menar’da yayınlanan haberin devamında şunlar kaydedildi: “Amerika ve Suudi Arabistan Yemenli güçleri, bu ülkenin güneyinde faaliyet gösteren El Kaide’ye karşı kullanıyorlar. Çünkü Washington ve Riyad, Güney Yemen’in, Fars Körfezi’ndeki Amerikan üssü aleyhinde faaliyet gösteren bir merkeze dönüşmesinden veya Yemen-Arabistan sınırından giren silahlı milislerin Arabistan’a girerek tehlike oluşturmalarından korkuyor.”

Haberde gözlemcilerin, Amerika’nın ve Arabistan’ın da karıştığı Güney Yemen’deki savaşın El Kaide karşıtı bir savaş sayılamayacağını, çünkü Arabistan’dan mali yardım ve Amerika’dan istihbarat desteği alan El Kaide’ye bağlı öteki İslamcı grupların, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar kargaşanın hâkim olduğu bütün ülkelerde faaliyet gösterdiklerini ifade ettikleri kaydedildi.

medyasafak