İran, Umman Denizi Yakınlarındaki Üçüncü Petrokimya Merkezini İnşa Ediyor

"Ülke son yıllarda petrokimya üretiminin kapsamını ve hacmini belirgin şekilde genişletti ve NPC, Suudi Arabistan’dan sonra Ortadoğu’daki ikinci büyük petrokimya ürünleri üreticisi ve ihracatçısı haline geldi."

18.04.2013 11:54:00

Press TV


İranlı bir Petrol Bakanı yardımcısı, ülkesinin Hindistan ve Çin'e olan ihracatı kolaylaştırmak amacıyla Umman Denizi yakınlarında yeni bir petrokimya merkezi kurmayı planladığını söyledi.Abdülhüseyin Bayat Pazar günü, güneybatıdaki liman şehri Şabahar yakınlarında inşa edilecek yeni petrokimya merkezinin 20 milyar dolarlık yatırımı gerektireceğini söyledi.

Ulusal Petrokimya Şirketi'nin (NPC) de müdürü olan yetkili, “Hindistan ve Çin'e yapılan petrokimyasal ürün ihracatlarının maliyetlerini azaltmak, bu yeni petrokimya merkezinin en önemli başarısı olacaktır” şeklinde konuştu.


Bayat, “İran'ın doğusu ve güneydoğusundaki sınai ve ekonomik gelişme, ülkenin üçüncü petrokimya merkezinin kurulmasının ve açılmasının arkasındaki temel nedendir” diye ekledi. 

Yeni merkezin, ülkenin petrokimya üretimine 15 milyon ton ekleyeceğini söyledi.

Daha önceki iki merkez, kıyıdaki Güney Pars Gaz Sahası'nın dev tesislerine ev sahipliği yapan Assaluyeh ile güneybatı İran'daki petrol zengini Mahşehr'de kurulmuştu.    

İran, 20 Mart 2013'te biten İran takvimine göre geçen yıl, petrokimya ürünleri ihracatından 12 milyar dolar kazandı.  

İran takvimine göre bir önceki yıl, çoğu Güney ve Güneybatı Asya'dan olmak üzere yaklaşık 60 ülke, İran'ın petrokimya ürünlerini ithal etti. 

İslam Cumhuriyeti, Ortadoğu'daki en büyük petrokimya üreticisi olmayı hedefliyor. 

Ülke son yıllarda petrokimya üretiminin kapsamını ve hacmini belirgin şekilde genişletti ve NPC, Suudi Arabistan'dan sonra Ortadoğu'daki ikinci büyük petrokimya ürünleri üreticisi ve ihracatçısı haline geldi. 
 

medyasafak.com