slogan
     

İsrailli Komutan: Hizbullah Savaşa Hiç Olmadığı Kadar Hazır

12 Ağustos 2013 Pazartesi

Bir İsrailli komutan, Lübnan Hizbullahı’nın Suriye’deki Tekfircilere karşı savaşa müdahalesinin, İsrail rejimi tarafından gelecekte yapılacak herhangi bir saldırıya karşı direniş hareketinin savunma kapasitesini yükselttiğini kabul etti.

 

İsrail rejiminin topçu yetkilisi Albay Yaron Formosa Çarşamba günü Ynetnews ile yaptığı bir röportajda, “Hizbullah'ın Suriye'deki savaşa müdahalesi onun İsrail ile bir savaş için hazırlıklarını kesintiye uğratmadı bilakis bunun aksi doğrudur”, dedi. 


Formosa, devamla, Hizbullah İsrail ordusunun faaliyetlerini sınır boyunca çok yakından izliyor, dedi.


Albay Formosa, “Ağır silahlarımızın pozisyonlarını işaretliyorlar. Böylelikle bir savaşta onları hedef alabilirler”, dedi.

 

Formasa sözlerine, Hizbullah savaşçıları Suriye'de militanlara karşı çatışmada kullanmaları sebebiyle gelişmiş silahların kullanımında usta oldular, diyerek devam etti.

 

Formosa, “Hizbullah İsrail'i hedefleyen on binlerce rokete sahip ve bunlara karşı sadece ağır silahlar veya hava kuvvetleriyle bir faaliyette bulunmamız mümkün değil”, dedi.


Tel Aviv rejimi Lübnan'a karşı 2000 ve 2006'da iki savaş başlattı. Çoğu siviller olmak üzere yaklaşık 1.200 Lübnanlı 2006'daki 33 Gün Savaşı'nda öldürüldü.
 

Her ikisinde de Hizbullah savaşçıları İsrail kuvvetlerini yenmiş ve Tel Aviv'i hiçbir amacını gerçekleştirmeksizin geri çekilmek zorunda kbırakmıştı. 

 

Ağustos 2012'de Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, Direniş hareketi Lübnan'ı savunmak için yetenek ve cesaretin her ikisine de sahip ve şayet Tel Aviv Lübnan'a karşı bir savaş başlatırsa, Hareket'in füzeleri İsrail içindeki bazı hedeflere ateşlenmeye hazırdır, dedi.


Nasrallah, “Halkımızı ve ülkemizi korumak için onları kullanmak zorunda kalırsak bunu yapmaktan çekinmeyeceğiz…. Ve bu yüz binlerce siyonistin hayatını cehenneme çevirecek. Gelecekteki muhtemel bir savaş İsrail'e çok pahalıya mal olacak ve Lübnan'a karşı 2006'daki savaş ile kıyaslanmayacak” diye uyarmıştı.

 

medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg