slogan
     

Şam Katliamı: Savaşın En Ağır Bedelini Siviller Ödüyor

24 Ağustos 2013 Cumartesi

Bir sakinin söylediğine göre savaşan taraflar o kadar yakın mesafeden çatışıyor ki, hükümet güçlerinin böyle silahlar kullanması ters teper. Bunu söyleyen adam, “Biz evlerimizi, Suriye askerleriyle savaşçılar arasında sadece birkaç metre olduğunu bilerek terk ettik, bu da bu tür silahların kullanılmasını mümkün kılmıyor” diye ekliyor.

Marah Mashi

El Ahbar

Suriye ordusunun Çarşamba sabahı Şam'ın dış mahallelerinde büyük bir kara hücumu başlatmaya hazırlandığı sırada, onlarca sivilin hayatına mal olan – muhtemelen ölümcül bir gazın kullanılmasından kaynaklı – korkunç bir katliama dair haberler ortaya çıktı.

Şam – 21 Ağustos Çarşamba sabahı, Şam'ın dış mahallelerindeki bütün cepheler bir anda aydınlandı, çünkü hükümet birlikleri başkenti çevreleyen muhalefet savaşçılarına karşı harekete geçmeye hazırlanıyordu. Top ateşi yağmurunu, kimyasal saldırı gibi görünen şeyde aralarında çocuklarında olduğu çok sayıda sivilin öldüğüne dair korkunç haberler ve resimler izledi. Muhalefet derhal hükümeti suçladı.

Muhalefet kaynaklarının aktardığı ölü rakamları abartılıyor olabilir; daha bağımsız kaynaklar, rakamın onlarla yüz arası olduğunu iddia ediyor. Ölenlerin sahra hastanelerinde ve camilerde yan yana, üzerlerinde herhangi bir kan veya yaralanma izi olmayan görüntüleri çekildi ve bu, onların bir tür kimyasal maddeyle saldırıya uğradığına işaret ediyor.

Pek çok kişi ordu tankları sabah saatlerinde, başkentin banliyölerinde aylardır savaştığı ve pek çok cephede üstünlük elde ettiği muhalefet savaşçılarına karşı harekete geçmeye hazırlanırken sokaklarına girdiğinde, Muazamiye gibi çatışmaların olduğu alanları terk ederek güneye doğru kaçtı. Bölgeden kaçan pek çok kişi, ordunun bu çatışmalarda kimyasal silah kullanabileceği fikrine itibar etmiyor.

Bir sakinin söylediğine göre savaşan taraflar o kadar yakın mesafeden çatışıyor ki, hükümet güçlerinin böyle silahlar kullanması ters teper. Bunu söyleyen adam, “Biz evlerimizi, Suriye askerleriyle savaşçılar arasında sadece birkaç metre olduğunu bilerek terk ettik, bu da bu tür silahların kullanılmasını mümkün kılmıyor” diye ekliyor.

Suriyeli yetkililer ise kimyasal silahların ordu tarafından kullanıldığı iddiasını reddetti ve bütün meselenin muhalefetin, Suriye'de kimyasal silah kullanımını soruşturmak üzere sadece iki gün öncesinde ülkeye gelmiş olan BM silah denetçilerinin misyonuna zarar vermek üzere gerçekleştirdiği umutsuz bir girişim olduğunu ileri sürdü.

Şam, olayın, aylardır başkent etrafında devam eden yoğun çatışmalar sonucunda ordunun kurduğu ablukayı kırmak için muhalefet savaşçıları tarafından imal edildiğini söyledi. Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el Zuabi, katliam için karşı tarafı dahi suçladı ve muhalefetin kimyasal silahlarının olduğunu söyledi.

Saldırıdan rejimin suçlu olduğu iddiası, Suriye hükümetinin BM'ye silah denetçilerinin ülkeye girmesi iznini vermesinden hemen sonra geldi.

Bunlar olurken, trajik katliamdan sonra her iki taraf da yoğun top ateşlerini ancak çok sınırlı düzeyde azalttı. Pek çok kişi, insani kargaşaya rağmen ordunun başkentin banliyölerinde muhalefetin kontrolünde olan bölgelere yönelik askeri saldırıya devam etme kararı almasının arkasından, Şam için daha kötü günlerin gelmekte olduğu öngörüsünde bulunuyor.

Çev: Selim Sezer

medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg