slogan
     

Sarin Gazı: Suriye’ye Karşı Yeni Bir Propaganda Kampanyası

26 Ağustos 2013 Pazartesi

Voltaire Net'te yayınlanan bu analiz, hadisenin tümüyle kurgu olabileceğini iddia ediyor...

Sarin gazı: Suriye'ye karşı yeni bir propaganda kampanyası

Voltaire Network

Özgür Suriye Ordusu'na göre Suriyeli otoriteler, 21 Ağustos 2013 Çarşamba günü Şam'ın Guta banliyösünü sarin gazıyla bombaladı ve toplamda 1,700 kişinin ölümüne neden oldu. Bu açıklamayı derhal yorumlayan Alman, İngiliz ve Fransız yetkilileri, BM gözlemcilerine soruşturma izni verilecek şekilde Güvenlik Konseyi'nin acil toplanması çağrısı yaptı. Bu bilgiler Atlantik medyası tarafından kesin gibi ele alındı; bu kesinlik şartı, denetçilere Batı'da kanıtlar sunacak zaman için gerekliydi.

Bu propaganda operasyonu güldürecek kadar saçmadır: herkesin YouTube'da görebileceği gibi, 21 Ağustos tarihli katliama dair video kanıtı “Meclis Rif” tarafından önceki gün, 20 Ağustos'ta yüklendi. İlk anda şok eden bu videolarda, bir kurgu algılanabiliyor: ürkmüş veya çok ilaç verilmiş gibi görünen yaralı çocukların yanında, onlara eşlik eden anne-babaları yok. Erkek çocuklar genelde çıplakken, kız çocuklar giyinik. Paravanlar ve serum torbaları dışında, yasadışı bile olsa bir hastane yapısına ait herhangi bir şey görmüyoruz.

Suriye Arap Ordusu, 21 Ağustos Çarşamba günü şafaktan itibaren ve gün boyunca, güneydoğudaki Guta'da (başkentin etrafındaki gıda tarımı şeridi) toplanmış olan Özgür Suriye Ordusu mevzilerini bombaladı. Sivil nüfus, aylar önce çatışma alanından tahliye edilmişti. Cihadçı grupların ciddi kayıplar verdiği görülüyor. Burada, siper savaşları dışında kullanılmayan gazların kullanımı olmamıştı.

Rus yetkililer, herhangi bir teyit olmadan Özgür Suriye Ordusu'nun anlattığı versiyonu papağan gibi tekrarlayan Atlantik medyasının tek sesliliğinden de görülen, önceden planlanmış propaganda kampanyasını ifşa etti. İranlı yetkililer, böyle bir savaşta Suriye'nin kimyasal silah kullanmasının saçma olduğuna ve şu andaki askeri başarıları nedeniyle yersiz de olduğuna işaret etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, kaygılarını ifade etti.

2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Irak'a saldırmanın mazereti olarak bu ülkenin elinde zehirli gazların bulunduğu ve bu gazları kullandığı suçlamasını kullanmıştı. Dışişleri Bakanı Colin Powell, Güvenlik Konseyi'nin önünde bir şişe sıvılaştırılmış gaz sallamış ve iddialarını desteklemek üzere bir PowerPoint sunumu yapmıştı. Irak'ın yıkılmasından sonra, bu kanıtların sahte olduğunu ve bütün uluslararası topluluğa yalan söylediğini kabul etmişti.

Çev: Selim Sezer

medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg