slogan
     

General Kasım Süleymani: Suriye'yi Sonuna Kadar Savunacağız

5 Eylül 2013 Perşembe

Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani "Artık Suriye konusu Amerika için bir haysiyet meselesine dönüşmüştür ve bu nedenle bütün güçleriyle çabalayarak zafere ulaşmayı ümit etmektedir. Ama biz Suriye’yi sonuna kadar savunacağız” dedi.

General Kasım Süleymani: Suriye'yi Sonuna Kadar Savunacağız

 

Rajanews Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Devrim Muhafızlarının Kudüs Gücü Birimi Komutanı General Kasım Süleymani dün Uzgörürler Meclisi'nde (Meclis-i Hubregân) yaptığı konuşmasında Irak'taki Eşref Kampı'na yapılan baskına değinerek, bu baskınlarda münafıkların önderi olan 50'den fazla kişinin öldürüldüğünü ve 10'unun da kaybolduğunu, bunun Mirsad Operasyonundan da çok daha önemli olduğunu vurguladı ve aslında Allah'ın vaadinin gerçekleştiğini söyledi.

 

General Süleymani, “Bazıları bizim Suriye konusundaki tutumumuzu eleştirerek Suriye'yi neden bu kadar desteklediğimizi soruyorlar, onlara cevaben şunları söylemek istiyorum. Bizler düşmanların propagandalarını önemsemiyoruz çünkü Suriye direniş hattının öncüsüdür ve bu inkâr edilemez bir gerçektir, bizlerin vazifesi Müslümanları desteklemektir zira onlar her zaman zulüm ve baskı altındalar'' diye devam etti.

 

General Süleymani Suriye'ye saldırı konusunda yedi ülkenin ön safta yer aldığına değinerek bunların Beşar Esad hükümetini devirebileceklerine inandıklarını söyledi ve bu ülkelerin Katar, Türkiye,  Suudi Arabistan,  Fransa,  İngiltere, Amerika ve İsrail olduğuna kaydetti.

 

General Süleymani ayrıca İsrailli liderlerin Esad hükümetinin devrilmesi konusunda son derece ısrarlı olduklarını, öyle ki Esad'ın yerine El- Kaide'nin gelmesini bile tercih edeceklerini söyledi.

 

General Süleymani şöyle devam etti: “Kaddafi'nin devrilmesinin ardından Fars Körfezi'nde yer alan ülkelerden biri İran'ın Libya'ya nüfuzunu engellemek amacıyla burada 4 milyar dolarlık yatırım yaptı. Günümüzde de bu ülkelerin çoğunluğunun gündemindeki en önemli konulardan bir tanesi İran korkusunu yaymaktır.

 

General Süleymani Şii-Sünni çatışmasına da değinerek şunları söyledi: “Bazı bölge ülkeleri İran'ın bu coğrafyaya nüfuz etmesini istemiyorlar. Katar bu uğurda Suriye'de 12 milyar dolar harcamıştır, ama şu da bir gerçektir ki İran bütün bunlara rağmen İslam ülkelerinde çok önemli bir nüfuza sahip olagelmiştir.”

 

General Süleymani, Suriye'de savaşan isyancıların %95'inin dışardan geldiğini, geri kalan %5'lik kısmının da Suriye Ordusundan kaçanlardan müteşekkil Özgür Suriye Ordusuna bağlı kişilerden oluştuğunu ve Suriyeli Selefi grupların bir kısmının da bu yüzde %5'e dahil olduklarını kaydetti.

 

General Süleymani şöyle devam etti: “Çeşitli ülkelerden gelen her türlü insanı içinde barındıran El-Nusra cephesi insanın kanını donduracak türden, o kadar vahşi cinayetler işliyor ki insanın dili çoğunu söylemeye bile varmıyor. Eğer Suriye'de bir seçim gerçekleşecek olursa muhalifler bile oylarını Esad'a vereceklerdir çünkü Esad'ın bunlardan çok daha demokratik olduğuna inanıyorlar.”

 

General Süleymani ayrıca El-Kaide'nin Irak'ta Sünni âlimleri öldürerek Şii-Sünni savaşı çıkarmaya zemin hazırladığının altını çizdi.

 

General Kasım Süleymani “Amerika ne Mısır'da demokrasi,  ne de Suriye'de insan hakları peşinde ve ne de İran'da nükleer enerji meselesinden dolayı endişe duymaktadır. Amerika'nın asıl hedefi direniş hattını kırmak. Artık Suriye konusu Amerika için bir haysiyet meselesine dönüşmüştür ve bu nedenle bütün güçleriyle çabalayarak zafere ulaşmayı ümit etmektedir. Ama biz Suriye'yi sonuna kadar savunacağız” dedi.

 

medyasafak.com

 

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg