slogan
     

Suudi Rejimi Suriye’deki Teröristleri Maaşa Bağladı

23 Haziran 2012 Cumartesi

İngiliz Guardian gazetesinin dünkü sayısındaki (22 Haziran) haberine göre Suudi yetkililer Şam yönetimi ordusundan kitlesel kopuşları cesaretlendirmek amacıyla silahlı militanlara maaş bağlayacak.

http://www.medyasafak.com/resim/haber/hsharifi20120623140024293_695382655394.jpg
Suudi Rejimi Suriye’deki Teröristleri Maaşa Bağladı

İngiliz Guardian gazetesinin dünkü sayısındaki (22 Haziran) haberine göre Suudi yetkililer Şam yönetimi ordusundan kitlesel kopuşları cesaretlendirmek amacıyla silahlı militanlara maaş bağlayacak.

Bu planın Riyad ve Washingtonlu yetkililer ve bazı Arap ülkeleri temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda ele alındığı bildirildi.

Bu arada Amerikalı senatör Joe Lieberman Suudi Arabistan’a yaptığı son ziyaretlerinden birinde konuyu bu maaş meselesine getirmiş. Lieberman’ın sözcüsüne göre senatör “ABD’ye silahlı muhaliflere kapsamlı ve bol miktarda destek sağlaması” çağrısında bulunmuş.

Lieberman buna göre açıkça “ABD’yi isyancılara silah, eğitim, taktik istihbarat ve güvenli iletişim kanalları gibi destekler sağlayacak ortaklarla çalışmaya” davet ediyor.

Öte yandan Suriye içindeki terörist saldırılar ise sürüyor. SANA’nın bildirdiğine göre teröristler 22 Haziran’da Halep’te 25 sivili daha vahşice öldürdüler.

Guardian gazetesi Türkiye’nin Suriye’deki isyancılara sağlanacak ikmal hatlarını koordine etme amacıyla İstanbul’da 22 kişilik bir komuta merkezi kurma izni verdiğini de yazıyor.

Bu haberin, New York Times gazetesinin “bazı Amerikalı ve Arap istihbaratçılarının, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın Suriye’deki çetelerin silah masraflarını ödeyeceklerini söylediğini” yazmasından bir gün sonraya gelmesi dikkat çekti.

24 Şubat tarihinde de Suud Dışişleri Bakanı Suud el Faysal Tunus’ta düzenlenen bir sözde “Suriye Dostları” toplantısında, “isyancılara silah sağlamanın mükemmel bir fikir olduğunu” söylemişti.

medyaşafak

 
Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg