slogan
     

Amerikan Enstitüsüne Göre Guta Saldırısı Esad’ın İşi Değil

16 Ocak 2014 Perşembe

Amerikan Massachutetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından hazırlanan bir rapor geçen Ağustos’ta Şam’ın Guta bölgesinde düzenlenen kimyasal saldırının arkasında Suriye devlet güçlerinin olduğu şeklindeki Amerikan iddiasını yalanlıyor. Rapora göre geliştirilmiş roketin hareket menzili hükümet tarafından kontrol edilen bölgelerden fırlatılamayacak kadar kısa idi.

 

Amerikan Massachutetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından hazırlanan bir rapor geçen Ağustos'ta Şam'ın Guta bölgesinde düzenlenen kimyasal saldırının arkasında Suriye devlet güçlerinin olduğu şeklindeki Amerikan iddiasını yalanlıyor. Rapora göre geliştirilmiş roketin hareket menzili hükümet tarafından kontrol edilen bölgelerden fırlatılamayacak kadar kısa idi.

 

Eski bir BM silah müfettişi olan Richard Lloyd ve Massachutetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) profesör Theodore Postol tarafından hazırlanan “Possible İmplications of Faulty US Technical Intelligence” (Amerikan Teknik İstihbaratının Hata Yapmasının Muhtemel Etkileri/Sonuçları) başlıklı raporda “Füze muhtemelen,  Suriye hükümeti tarafından kontrol edilen Doğu Guta'dan (Beyaz Saray tarafından 30 Ağustos 2013 tarihinde yayınlanan istihbarat haritasına göre) fırlatılmadı” deniliyor.

 

Lloyd ve Postol matematik hesaplamalara dayanarak söz konusu roketin sahip olduğu aerodinamikle 2 kilometreden daha fazla mesafeye fırlatılmasının mümkün olmadığını söylüyorlar.

 

medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg