slogan
     

Kaddafi’nin Öldürülmesinde Yer Alan ABD Paralı Askeri Suriye Muhalefetine Katılmaya Gitti

22 Mart 2012 Perşembe

Wikileaks ve Al-Akhbar siteleri tarafından ele geçirilen Strafor belgelerine göre, özel güvenlik şirketlerinin CEO’larından biri ABD hükümetinin bu şirketlerden Türkiye’deki Suriye muhalifleriyle irtibata geçerek, rejim değişikliği için onlara nasıl yardım edebileceklerini sormasını istediğini belirtiyor

http://www.medyasafak.com/resim/haber/122_76001990743.bmp


Yazan al-Saadi

Wikileaks ve Al-Akhbar siteleri tarafından ele geçirilen Strafor belgelerine göre, özel güvenlik şirketlerinin CEO’larından biri ABD hükümetinin bu şirketlerden Türkiye’deki Suriye muhalifleriyle irtibata geçerek, rejim değişikliği için onlara nasıl yardım edebileceklerini sormasını istediğini belirtiyor.

Blackwater eski başkanı James F. Smith şimdilerde Afganistan, Irak ve Libya’da faaliyet gösteren SCG International adlı bir özel güvenlik şirketinin müdürü. Strafor’a gönderdiği ilk elektronik postada Smith, “arka planda CIA’nin olduğunu” ve şirketinin eski Güvenlik Departmanı, CIA ve emniyet mensuplarından oluştuğunu belirtiyor.

Ayrıca “Biz aynı gruplara eğitim, güvenlik ve bilgi toplama hizmeti sağlıyoruz” diyor Strafor’a.

13 Aralık 2011 tarihinde Strafor Başkan yardımcısına terörle mücadele bürosu elemanı Fred Burton için gönderdiği ve Burton’un Strafor yorumcularıyla paylaştığı mailde Smith “kendisi ve Walid Phares’in Kongre üyesi Sue Myrick’den Türkiye’deki Suriye muhalifleriyle ilişki kurmak ve Kongre için bir görev üretmek için yardım aldıklarını” ifade ediyor.

Salon internet sitesinde yayınlanan Walid Phares siyasi profilinde, Asad AbuKhalil Lübnan iç savaşında Phares’in sağ-kanat militanlarla olan geçmişini detaylıca anlatıyor.

“Bilgi toplama ekibine” “yardım” sağlayan Sue Myrick ise Siyonizm yanlısı biri ve İslam karşıtı düşünceleriyle hafızalara kazınmış Kuzey Kaliforniyalı Cumhuriyetçi bir kongre üyesi.

Bunu yanında, (Sue) 2006 yılında büyük Amerikan Limanlarını satın almak isteyen Dubai Ports World şirketinin girişimlerine karşı durdu, Kuzey Amerika İslam toplumunu “radikal cihatçılar” olarak etiketledi ve 2008 yılında Hamas liderleriyle görüşen eski Başkan Jimmy Carter’ın vatandaşlıktan atılmasını istedi.

Myrick şu an Kongreye bağlı, Amerikan istihbarat ağını izlemek için kurulmuş ABD İstihbarat Daimi Komitesinin bir üyesi ve aynı zamanda Savunma Departmanı ve ABD Ordusuyla da ilişki içerisinde.

Elektronik postada Smith Burton’a “bilgi toplama ekibi”nin ana hedefinin “rejim değişimine nasıl yardım edebiliriz” olduğunu söylüyor.

Dahası, postada Smith’in Libya’da yaptığı gibi Suriye muhalefet üyelerine koruma yardımı yapmayı teklif etmek niyetinde olduğu da belirtiliyor. O aynı zamanda ABD hükümetiyle sürekli sivil ve savunma projeleri için bir araya gelen danışma şirketi Booz Allen Hamilton’un da istihbaratla aynı istekle çalıştığını söylüyor.

15 Şubat 2011’de Smith Strafor kurucusu George Friedman’la bağlantıya geçerek istihbarat şirketinin sağladığı olağanüstü istihbarat raporlamaları ve analizlerinden dolayı teşekkür etti.

“Sizin şirketinizin işlerini tanımlamak için belirgin kelimesi yetmez; profesyonel olarak yetkin, çarpıcı, derin, öz, konuyla tamamen ilintili gibi sıfatlar sizin işinizin tanımlayıcılarıdırlar” diye ekliyor Smith.

Bu mail Smith’in arkadaşı olan Burton’a gönderiliyor Friedman tarafından.

Smith, Eylül ayıyla birlikte Strafor için önemli bir kaynak haline geldi. Şirketi Libya Geçiş Konseyinin korunmasını üstlenen ve Mart 2011’de uçuşa yasak bölgenin açılmasından sonra Libya direnişçilerinin eğitimiyle ilgilenen Smith LY700 kod adıyla, Burton’a istihbarat sağladı.

Smith’in istihbaratları Burton’u çok etkiledi. Onun ırkçı hareketler hakkındaki verilerinden sonra onu överek, “Güvenilir kaynak diye buna denir işte. Boş akademik sözler ya da gaz vermek değil” dedi.

Smith’in kaynaklarından birisi Libya asıllı İrlanda vatandaşı Mahdi al-Harati idi. Harati 11 Ekim 2011’de istifa edişine kadar Tripoli Askeri Birliğinde yardımcı komutan ve Tripoli Devrim Birliğinde de komutanlık yapıyordu.

Smith Strafor’a istihbarat geçtiği sürede, uçaksavar füzeler hakkında bilgi verdi ve önceki Libya diktatörü Kaddafi’nin öldürülmesinde yer aldı.

Aynı gün Burton, Smith’in Suriye’ye tayini konusunda bilgilendiriliyor. O Strafor yorumcuları Zucha ve Aflano’dan Suriye muhalefeti hakkında bir genel bakış istiyor.

Zucha daha sonra bir analist olan Ashley Harrison’la Suriye muhalefeti hakkında daha derin bilgiler almak için bağlantıya geçiyor. Harrison kilit konumdaki gruplar ve liderleri hakkında detaylı bir bilgi içeren 14 sayfalık bir belge gönderiyor.

Elektronik postalar Strafor’un heklendiğinin duyurulmasından günler önce 12 Aralıkta sona eriyor. Burton son mailde, kaynağının kilit liderler olarak ifade edilen özel insanlarla görüştüğünü söylüyor.

 
Al-akhbar.com sitesinde yayınlanan bu makale Hüseyin Beheşti tarafından medyasafak.com için tercüme edildi.      

 

           

    
Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg