slogan
     

Katar'da 2010'dan bu yana 717 göçmen işçi öldü

21 Şubat 2014 Cuma

Doha'nın 2022'de Katar'da yapılması planlanan Dünya Kupasına yaptığı hazırlık çalışmaları sırasında 700'den fazla Hint işçinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Doha'nın 2022'de Katar'da yapılması planlanan Dünya Kupasına yaptığı hazırlık çalışmaları sırasında 700'den fazla Hint işçinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Doha'daki Hindistan büyükelçiliğinin resmi figürlerince doğrulanan verilere göre 2012 yılında 237, 2013'te de 241 Hintli işçi hayatını kaybetti. Bu yılın ocak ayında da 24 kişinin öldüğü kayıtlara geçti.

 

Hindistan büyükelçiliği Dünya Kupasının Katar'da yapılması kararının 2010 sonu içinde belirlendiği için aslında toplam 717 işçinin öldüğünü belirtti. Buna göre 2010 yılında imar projelerinde çalışan 233 göçmen işçi ölürken, 2011'de ise bu sayı 239'a varmış.

 

Hindistan büyükelçiliği ölen işçilerin kimlikleri ve ölüm nedenleri hakkında bir açıklama yapmadı.

 

Öte yandan Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi "Hintliler bu ülkenin en kalabalık topluluğu olduğundan bu ölümler normal. Zira ülkedeki Hindistanlılar Katarlıların iki katı" açıklaması yaptı.

 

İnsan hakları grupları FIFA'nın Katar'a baskı yaparak ülkede çalışan yabancı işçilerin şartlarını düzeltmesi yönünde gayret göstermesi talebinde bulunuyorlar.

 

Aynı şekilde Katar'da onlarca Nepalli işçinin kötü şartlar yüzünden hayatlarını kaybettikleri de geçen sene bazı raporlara yansımış ve dünya kamuoyunun ilgisini çekmişti.

 

medyasafak.com

 

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg