slogan
     

ABD Gazze Saldırısına Yeşil Işık Yaktı

16 Mart 2012 Cuma

Press TV Gazze İslam Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Hani al-Basous ile bir mülakat gerçekleştirdi. Aşağıda size bu söyleşinin metnini sunuyoruz:

http://www.medyasafak.com/resim/haber/5_571985423704.jpg


 

Filistin’in Gazze şehrinde yas tutan bir grubun üzerine İsrail askerleri ateş açtı ve iki genç yaralandı. Grup geçen Pazartesi İsrail’in düzenlediği hava saldırısında hayatını yitiren iki Filistinlinin cenaze töreni için toplanmıştı. 9 Marttaki İsrail saldırısında en az 25 Filistinli öldürülürken, onlarcası da yaralandı. Press TV Gazze İslam Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Hani al-Basous ile bir mülakat gerçekleştirdi. Aşağıda size bu söyleşinin metnini sunuyoruz:

Gazze’ye saldırıların artmasıyla, Netanyahu’nun ABD ziyareti arasında bir bağlantı görüyor musunuz? Eğer öyleyse, Netanyahu’nun ABD’den tansiyonu yükseltmek için onay aldığına inanıyor musunuz?

Evet, ben Netanyahu’nun ABD’den onay aldığına inanıyorum. Obama direkt olarak Netanyahu’ya yeşil ışık yaktı ve Filistin’e saldırarak öldürebildiği kadar insan öldürmesi yönünde ona izin verdi.

Bana göre İsrail ordusunun Gazze şeridinde yaptıklarının ve insanların öldürülmesinin suçlusu ABD’dir. Bu sabah ve son iki saatte Gazze şeridine İsrail ordusu saldırılar düzenlemeye devam etti. Bence, İsrail ordusunun Gazze’de yaptıklarıyla, birkaç gün önce Amerika’da gerçekleşen Obama – Netanyahu görüşmesi arasında bir bağlantı var.

Sanırım İsrail hiçbir sorumluluğunun olmadığını ve uluslararası kamuoyunun ona karşı gelmeyeceğini düşünüyor, olay bundan ibaret. Bu yüzden İsrail ordusu Gazze’de insanları öldürmeye devam ediyor. Makine ve uçaklarla yönlendirilen Gazze saldırıları üç gündür devam etmekte.

Ortamın halen gergin olduğunu düşünüyorum ve gelecek saatlerde ve birkaç günde saldırıların devam edeceği kanısındayım.

Uluslararası kamuoyu genel olarak Gazze kuşatmasına ve İsrail’in son saldırılarına sessiz kaldı. Gazze halkı bu uluslararası sessizliği nasıl karşılıyor?

Gazze halkı uluslararası topluma çok sinirlenmiş durumda ve bu toplum şimdiye kadar Filistin halkını hiç desteklemedi.

Bence, ABD yetkilileri de İsrail’i destekliyor ve onlar Filistin halkının özgürlüğünü ve haklarını küçümsüyorlar. Uluslararası kamuoyu hiçbir şey yapmadı.

Gazze halkı beş yıldır sürekli bir kuşatma altında ve İsrail saldırılarına maruz kalarak yaşamaktalar. Bu saldırılar her birkaç günde bir, her birkaç haftada bir gerçekleştiriliyor, ama öte taraftan, görüyoruz ki, uluslararası kamuoyu sessiz kalmakta, Gazze saldırısında İsrail’i durdurmak için hiçbir adım atmamakta.

Bence, eğer uluslararası kamuoyu barışa, demokrasiye ve refaha inanıyorsa, İsrail’i durdurmak için bir adım atmalıdır. Gazze halkı çok zayıf durumda. Gazze halkı hayatlarını idame ettirmeleri için gereken basit şeylerden de yoksun.

Son birkaç haftadır, elektriğimiz, yakıtımız ve hatta ilacımız bile yoktu. Biz ilaç ve erzak sıkıntısı çekiyoruz ve her şeyden daha önemlisi, İsrail ordusu Gazze halkına birçok saldırıda bulunuyor.

Gazze halkı burada kendi durumlarını ve uluslararası kamuoyunu sorgulamaya başladı ve biz görüyoruz ki, uluslararası insan hakları organizasyonları ve BM Filistin halkını desteklemek için bir adım atmıyor. Bu acı çeken Filistin halkına yardım etmelidirler ve halen biraz ümidimiz var ki, İslam ülkeleri, Arap Devletleri ve Mısır İsrail saldırılarını durdurmak için araya gireceklerdir.

Aksi takdirde, İsrail savaş makineleri ve savaş uçakları Filistin’in masum Gazze halkını öldürmeye devam edecek.

 

Presstv.ir’de yayınlanan bu makale Hüseyin Beheşti tarafından medyasafak.com için tercüme edilmiştir.   

 


        
Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg