"Ukrayna krizi, kıyamet habercisi"

"Ukrayna krizi, kıyamet habercisi"
Amerikan medyası, işe yaramaz bir haber kaynağıdır. Bir Hükümet Yalanları Bakanlığı gibi çalışıyor. Yoz propagandacılar, Yanukoviç’in anti-demokratik şekilde devrilmesini bir özgürlük ve demokrasi zaferi gibi sunuyorlar. Herşeyin kötü gittiği ortaya çıkmaya başlayınca, satılmış basın herşey için Rusya’yı ve Putin’i suçlayacaktır. Batı medyası, insanlık için bir vebadır.

Ukrayna krizi, kıyamet habercisi

 

Dr. Paul Craig Roberts

 

Press TV

 

 

Kim iktidarda? Washington ve AB'nin, yeni Ukrayna hareketi olarak yerleştirmeyi umdukları, satın alınmış ve para ödenmiş ılımlıların olmadığı kesin. Washington ve AB destekli muhalefetin krizi sonlandırmak için Cumhurbaşkanı Yanukoviç'le yaptığı anlaşma bir saat bile sürmedi.  Birkaç saat öncesine kadar bir muhalefet lideri olarak yükselen eski boks şampiyonu Vitali Kliçko bile ayaklanmacılar tarafından yuhalandı ve itilip kakıldı.

 

İlgisiz denebilecek bir parlamento tarafından atanan yeni cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov, hükümeti devirenler arasında destek zeminine sahip değil. BBC'nin yazdığı gibi, “Kiev'in Bağımsızlık Meydanı'ndaki protestocular, bütün ana akım muhalif politikacılar gibi Bay Turçinov'a da kesinlikle güvenmiyor ve saygı duymuyor.”

 

Batı Ukrayna'da tek örgütlü ve silahlı güç, aşırı milliyetçi Sağ Sektör. Bu grup liderlerinin konuşmalarından anlaşıldığına göre, onlar kendilerinin iktidarda olduğunu iddia ediyor. Grup liderlerinden biri olan Aleksandr Muziçko, “ölünceye kadar Yahudilerle ve Ruslarla” savaşma yemini etti. Sağ Sektör'ün durum üzerinde otorite kurduğunu iddia eden Muziçko, demokratik yoldan seçilmiş hükümet devrildikten sonra “düzen ve disiplinin olacağını” ve “Sağ Sektör müfrezelerinin anında piçlere ateş açacağını” ilan etti.

 

“Piç” olarak adlandırılan kişiler, Sağ Sektör'ün kontrolünü protesto etmeye cüret eden herkes oluyor.

 

Muziçko, “Ukrayna'nın bir sonraki cumhurbaşkanının Sağ Sektör'den olacağını” iddia etti.

 

Sağ Sektör'ün bir diğeri lideri Dimitri Yaroş ise “Sağ Sektör'ün silahlarını bırakmayacağını” ilan etti. Muhalefet ve Cumhurbaşkanı arasında varılan anlaşmayı “kabul edilemez” buldu ve Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in partisinin tasfiye edilmesini istedi.

 

Sağ Sektör'ün kökenleri, İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği'ne karşı Adolf Hitler için savaşan Ukraynalılara kadar gidiyor. Kiev'deki barışçıl protestoların arasına silahlı savaşçıları sokan ve AB'ye katılma taraftarı gösterileri, demokratik yoldan seçilmiş hükümeti devrime amacıyla polise yönelik şiddetli saldırılara dönüştüren Sağ Sektör'dü ve amacına da ulaştı.

 

Sağ Sektör, Ukrayna hükümetini, onu Washington ve AB'nin para ödediği “muhalefet”e teslim etmek için devirmedi.

 

Sağ Sektör'ü küçük bir aşırıcı grup olarak küçümseme yönünde bir eğilim olsa da, gerçekte Sağ Sektör bizzat ılımlı liderlerin de kabul ettiği gibi, protestoları Batı destekli ılımlılardan uzaklaştırdığı gibi, Ukrayna'yı Nazi Almanyası'ndan özgürleştiren Kızıl Ordu askerleri için yapılan ulusal anıtı yok edecek halk desteğine de sahip.

 

ABD'lilerin organize ettiği ve Iraklıların kendilerinin katılmadığı, satılmış basına yönelik bir Halkla İlişkiler olayı olan, Saddam Hüseyin'in heykelinin yıkılması olayından farklı olarak Ukraynalı sağcıların, Ukrayna'nın Kızıl Ordu tarafından kurtartılmasını hatırlatan anıtı yıkması, halktan insanlar tarafından destekleniyor. Sağ Sektör eğer Ruslardan, Nazileri yenilgiye uğrattıkları için nefret ediyorsa, ABD, Fransa ve İngiltere'den de aynı nedenle nefret ediyor. Sağ Sektör, Ukrayna'yı AB'ye taşıyabilecek bir siyasi parti değildir.

 

Ukrayna'nın Rus kısımları, Sağ Sektör'ün, Kızıl Ordu'nun Alman birliklerine karşı duruşunu hatırlatan anıtı yıkmasının, Ukayna'nın Rus nüfusuna karşı bir tehdit olduğunu net bir şekilde anlıyor. Ukrayna'nın, geçmişte Rusya'nın parçası olan doğu ve güney kısımlarındaki yerel hükümetler, Washington'un aptallığı ve beceriksizliği ile, naif ve bön Kiev protestocuları sayesinde ortalığa salınan aşırı milliyetçi tehdide karşı milis güçleri örgütlüyor.

 

Ukrayna'nın içişlerine karışan ve kontrolü kaybeden Washington, şimdi Ukrayna'nın içişlerine karışmaması için Rusya'ya ultimatomlar gönderiyor. Obama'nın yeni-muhafazakâr Ulusal Güvenlik Danışmanı aptal Susan Rice, Putin'in onun gönderdiği ultimatomları veya 8 yılın sonunda Bağdat'ı başarılı bir şekilde işgal edemeyecek kadar yahut 12 yılın sonunda birkaç bin kişilik hafif silahlı Taliban güçlerini yenilgiye uğratamayacak kadar beceriksiz bir hükümetten gelecek herhangi bir talimatı dikkate alacağına inanıyor mu? Rus askerlerinin, Washington'un Güney Osetya'yı işgal etmek için gönderdiği, Amerika ve İsrailliler tarafından eğitilen ve silahlandırılan Gürcü ordusunu yok etmesi sadece birkaç saat sürmüştü.

 

Obama Susan Rice ve Victoria Nuland gibi moronları nereden buluyor? Bu ikisi, cahillikleriyle ve kibirleriyle Üçüncü Dünya Savaşı'nın başlamasına yol açabilecekleri bir süper güç hükümetinde değil, zihin özürlü çocuklar için yapılmış bir kreşte olmalıdır.

 

Ukrayna Rusya için, ABD veya AB için olduğundan çok daha önemli. Eğer Ukrayna'daki olaylar tamamen kontrolden çıkar ve sağcı aşırıcılar kontrolü ele geçirirse, Rusya'nın müdahale edeceği kesindir. Kibirli ve ahmak Obama rejimi, dikkatsizce ve düşünmeden, Rusya'nın varoluşuna yönelik doğrudan bir tehdit yarattı.

 

Moscow Times'a göre üst düzey bir Rus yetkilisi şunu söyledi: “Eğer Ukrayna bölünürse, bu bir savaşı tetikleyecektir.” Ukrayna “önce Kırım'ı kaybedecektir”, çünkü Rusya “Gürcistan'da yaptığı gibi içeri girecektir.” Bir diğer Rus yetkilisi ise şunları söyledi: “Avrupa ve ABD'nin Ukrayna'yı bizden almasına izin vermeyeceğiz. Eski Sovyetler Birliği devletleri tek bir ailedir. Onlar Rusya'nın hâlâ 1990'ların başlarında olduğu kadar güçsüz olduğunu düşünüyor, fakat değiliz.”

 

Ukraynalı sağ kanat, Washington'un parası için ülkelerini satmış, temel olarak zayıf ve ilgisiz kişilerden oluşan paralı Ukraynalı kuklalara nazaran daha güçlü bir konumda. Sağ Sektör örgütlü,silahlı ve yerleşik. Washington ve AB'nin finanse ettiği STK'lardan gelen paraya bağımlı değil. Bir ideolojisi var ve ona odaklanmış durumda. Sağ Sektör, Washington'un yapmak zorunda kaldığı gibi, protestocularına sokaklara dökülmesi için para ödemek zorunda değil.

 

En önemlisi, iyi niyetli ama aptal protestocular – özellikle de Kievli öğrenciler – ve protestoculara oynayan Ukrayna parlamentosu, Ukrayna demokrasisini yok etti. Muhalefetin kontrol ettiği parlamento, açıkça yasadışı ve anti-demokratik bir eyleme girişerek, seçilmiş cumhurbaşkanını azletti. Muhalefetin kontrol ettiği parlamento, yasadışı bir şekilde, suçluları cezaevinden salıverdi. Muhalefet, kanun ve anayasal prosedürlerin yerine bir yasadışılık rejimi yarattığı için, saha Sağ Sektör için tamamen açık. Muhalefet Yanukoviç'e ne yaptıysa, Sağ Sektör'ün onlara aynısını yapmasını bekleyin. Kendi yasadışı ve anayasaya aykırı eylemleri yoluyla muhalefet, kendi yokoluşu için bir emsal yarattı.

 

Rus Çar'ına karşı gerçekleştirilen Şubat 1917 devriminin aptal “reformcuları” şaşırtıcak şekilde Ekim 1917 Bolşevik Devrimi için sahneyi hazırlaması gibi, Ukrayna'nın siyasi düzeninin yıkılması da Sağ Sektör için sahneyi hazırladı. Tek yapabileceğimiz şey, Sağ Sektör'ün şansını kaçırmasını ummaktır.

 

Amerikan medyası, işe yaramaz bir haber kaynağıdır. Bir Hükümet Yalanları Bakanlığı gibi çalışıyor. Yoz propagandacılar, Yanukoviç'in anti-demokratik şekilde devrilmesini bir özgürlük ve demokrasi zaferi gibi sunuyorlar. Herşeyin kötü gittiği ortaya çıkmaya başlayınca, satılmış basın herşey için Rusya'yı ve Putin'i suçlayacaktır. Batı medyası, insanlık için bir vebadır.

 

Amerikalılar, Beyaz Saray'daki salağın yeni-muhafazakâr rejiminin onları, dünyanın yok olmasıyla sonuçlanabilecek bir Büyük Güçler Çatışması'na sürüklüyor olabileceğinden bihaber.

 

İronik, değil mi? Amerika'nın “ilk siyah başkanı”, liberallerin Batı medeniyetinde adalet, ahlak ve aklıselimi yeniden inşa edeceğini düşündükleri kişi, tersine şimdi, ya aşağılayıcı bir yenilgiyi, ya da dünyada yaşamın yok olması riskini kabul etmek durumunda.

 

Çev: Selim Sezer

 

medyasafak.com