50 bin kişilik Yemen gücü Suudilerin elindeki Cizan ve Asir’i ele geçirme çağrısına hazır

50 bin kişilik Yemen gücü Suudilerin elindeki Cizan ve Asir’i ele geçirme çağrısına hazır
Savaş Yemenliler için daha yeni başlamış gibi görünüyor, zira Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik saldırısının başlamasından dokuz ay sonra Yemenliler, Riyad’a karşı stratejik seçimlerinin ilk safhası üzerine konuşmaya başladılar ve 50 bin kişilik Yemenli kuvvetlerin Suudi Arabistan’ın güneyindeki Cizan ve Asir şehirlerinin kontrolünü ele almak üzere hazır bir şekilde konuşlandıklarını belirttiler.

 

 

Alwaght.com

 

Savaş Yemenliler için daha yeni başlamış gibi görünüyor, zira Suudi Arabistan'ın Yemen'e yönelik saldırısının başlamasından dokuz ay sonra Yemenliler, Riyad'a karşı stratejik seçimlerinin ilk safhası üzerine konuşmaya başladılar ve 50 bin kişilik Yemenli kuvvetlerin Suudi Arabistan'ın güneyindeki Cizan ve Asir şehirlerinin kontrolünü ele almak üzere hazır bir şekilde konuşlandıklarını belirttiler. Bu esnada Yemenli kuvvetlerin kapasitelerine işaret eden gözlemciler, Suud rejimine Ensarullah hareketinin uyarısını dikkate alma tavsiyesinde bulundular.

 

Yemenli kaynaklar Perşembe günü, 50 bin kişiden oluşan Ensarullah güçlerinin ve Yemen ordusunun saldırı başlatmaya ve büyük Asir ve Cizan şehirlerini Suudi hakimiyetinden özgürleştirmeye hazır olduklarını duyurdu. Ensarullah hareketine göre “stratejik seçeneklerin” ilk safhası, Suudi Arabistan'ın Yemen'e yönelik süregiden saldırısına yanıt olarak geliyor.

 

Cizan, Asir ve Necran şehirleri Yemen'in kuzeyinde yer alıyor ve yaklaşık bir yüzyıldır Suud rejiminin işgali altında. 2000 yılında krallık, Yemen merkezi hükümetiyle varılan bir anlaşma temelinde bu şehirleri resmen ilhak ederek topraklarına kattı. Riyad'ın Yemen istilasının başlangıcından bu yana Ensarullah güçleri de, gündemlerinin üst sıralarında yer alan stratejik seçeneklerin parçası olarak Suudi topraklarının içlerine kadar ilerlemeye koyuldu.  

 

Geride bıraktığımız birkaç ay içinde Yemenli kuvvetler, bölgenin güneyinde yer alan Suudi askeri tesislerine aralıksız saldırılar düzenledi ve çok sayıda Suudi askeri öldü. Her ne kadar küresel ana akım medya Suudi Arabistan'ın güney bölgelerindeki gelişmeler hakkında sessiz kalmayı tercih ettiyse de, Ensarullah hareketinin yayınladığı, kendisine bağlı güçlerin Suudi Arabistan'ın güney bölgelerinde gerçekleştirdiği operasyonlara ve krallığın askeri merkezlerini ele geçirmesine ait görüntüler, dünyanın en pahalı ordularından biri olarak görülen Suudi ordusunun sınır bölgelerindeki çatışmalarda ciddi yenilgiler aldığını ortaya koyuyor. Kısa süre önce Ensarullah hareketine ait El Mesire Televizyonu tarafından yayınlanan bir video, Yemenli kuvvetlerin Cizan eyaletindeki El-Huba kasabasına doğru ilerlediğini ve buradaki pek çok devlet binasının kontrolünü ele aldığını gösteriyor. Yemenlilerin Suudi Arabistan'ın güneyinde Suudi rejimi güçlerine indirdiği ağır darbelere işaret eden gözlemciler, Riyad'a Ensarullah'ın tehditlerini görmezden gelmeme tavsiyesinde bulundu. Sana'da yaşayan ve aynı zamanda Ensarullah'ı eleştirdiği bilinen Yemenli siyasal analist ve medya aktivisti Heykel Bafana, Twitter sayfasında “Ben Selman'ın [Saudi Arabistan kralının] yerinde olsaydım, 2000 tarihli Suudi-Yemen sınır anlaşması buhar olmadan önce Husilerin son açıklamasını çok ciddiye alırdım” diye yazdı.

 

Tehditlerle eş zamanlı olarak Yemenlilere ait füze güçleri, balistik tipi Kahir-1 füzeleriyle Asir bölgesindeki El Faysal Hava Üssünü vurdu. Bir askeri kaynak, füzenin üssü tam isabetle vurduğunu ileri sürdü. İlave olarak Yemenli kuvvetler, Suudi askeri güçlerinin Necran'da bulunan El-Hazra sınır kapısındaki bir toplanma noktasına çok sayıda füze fırlattı. Bu esnada İran'ın El-Alem haber ağı da Yemenli askeri kuvvetlerin halk komitelerinden savaşçılarla birlikte Suudi Arabistan topraklarına girerek Cizan eyaletinin parçasını teşkil eden El-Haras bölgesinin kontrolünü ele geçirdiğini aktardı. Buna göre Yemenli kuvvetler, çok sayıda askeri mevzinin kontrolünü ele geçirip cephane depolarını da imha etti. Cizan eyaletinde bulunan El-Ramza bölgesinde de Yemenli ortak kuvvetler bir cephane deposunu imha etti ve iki Suudi askeri aracını ateşe verdi.

 

Güneydeki bölgelere ilave olarak, Yemenli kuvvetler Yemen'in bir dizi farklı bölgesinde de Suudi liderliğindeki Arap koalisyon güçlerine karşı saldırılar gerçekleştirdi. Ensarullah hareketi ve Yemen ordusu, Yemen'in El-Cavf eyaletinde yer alan Hacerül Esved bölgesini ele geçirdi. Bunun sonucunda Suudi Arabistan ve BAE askeri güçlerinden yüzlerce kişi kuşatma altına alındı. Dahası Perşembe günü Yemen ordusunun resmi sözcüsü Albay Şeref Kalib Lokman, orduya bağlı füze birimlerinin ve halk komiteleri kuvvetlerinin, istilacı güçlerin Yemen'in Lahic eyaletindeki El-Anad hava üssündeki toplanma noktalarına Çarşamba gecesi çok sayıda Katyuşa füzesi fırlattığını açıkladı. Yemen'in resmi haber ajansı Saba'ya bir demeç veren Albay Lokman, hava üssünün ileri derecede gelişkin istihbarat çalışmalarının ardından vurulduğunu ve elde edilen verilere göre istilacı güçlerin tam teçhizatla ve hassas bir planla Taiz şehrine ilerleme niyetinde olduğunun öğrenildiğini söyledi. 

 

 

www.medyasafak.net