slogan
     

El Menar kamerası, Medaya fabrikasyonlarını göz önüne serdi

21 Ocak 2016 Perşembe

Pek çok medya kuruluşu tarafından Medaya’daki insani durumun ağırlaştığı, Hizbullah’ın kasabayı abluka altına alarak açlığa sebep olduğu şeklinde büyük şayiaların yayılmasına rağmen, El Menar muhabiri bölgede sıcak karşılandı ve kasaba sakinleri, içinde bulundukları koşulları anlatmak için onun etrafında toplandı. Bu, Direniş’ten nefret edenlerin girişimlerini bozuyor ve imal edilmiş medya propagandasının misyonunu gerçekleştirmeyi başaramadığını kanıtlıyor.

 

 

Halil Musa

 

 

El Menar

 

 

Medaya – Şam kırsalındaki Medaya'da olanların arkasındaki gerçekliği ortaya çıkarmak kesinlikle zor değil. Bazı medya kuruluşları tarafından imal edilen kara bulut, hakikati ortaya çıkaran entegre medya tarafından hızla ortadan kaldırıldı, zira yalanın ipi, Riyad ve Medaya arasındaki mesafe kadar uzun olsa bile, yine de yok edilecek kadar kısaydı.

 

Bazı muhabirlerin Medaya'da ölümün gelişini bekleyen insani kriz olarak betimlemek üzere iskelet araması beyhude değildi. Orada bir açlık yaşanıyor ve buna, koşulları itibariyle evlerinde kalmaya zorlanan 40 binden fazla sivile kendini dayatmış olan militan gruplar sebep oldu.

 

El Menar web sitesi Medaya'da dolaştı

 

Binlerce Medaya sakini El Menar muhabirine aynı hikayeyi anlattı: pek çok aile, açlık ve baskı nedeniyle uzun süre acı çektikten sonra, militanların vahşetinden kaçmak için bavullarını topluyor.

 

Yerel nüfustan tanıklar, "Silahlı adamlar son kalan insanı yardım takımını çaldı ve kendi ailelerine dağıttı. Daha sonra gıda ürünlerini, kimsenin ödeyemeyeceği çok yüksek fiyatlara satmaya başladılar" diyor.

 

Odun taşıyan insanlar ve bir nebze ısınmaya çalışan soğuk evler Medaya'da yaygın bir sahne, fakat bu, yardım girmeye başlamadan önceydi. Sabahın erken saatlerinden itibaren siviller kasabanın girişlerinden birinde toplanarak, bir kez daha silahlı adamlar tarafından çalınmaması umuduyla yardımların girişini beklediler. Üçüncü konvoyun girişiyle bilikte yağmurun başlamasına rağmen kalabalık kuyruklar varlığını korudu.

 

Silahlı adamların dayattığı koşulların yeniden yaşanmaması için, bu acı gerçeklikten kaçmaya çalışan ve yalnızca Suriye Cumhuriyeti'nin doğrudan kontrolünde olan herhangi bir yere gitme niyetinde olan ailelelerin fertleri, beyannamelerin altına imzalarını atıyor. 

 

Bölgeden çıkmaya cesaret edemeyen siviller ise ya silah zoruyla engellenmiş, ya da maddi durumlarının kötü olması ve kendi kasabaları dışında bir yerde yaşayamayacak olmaları nedeniyle çıkamamış.

 

Silahlı adamlar, Suriye ordusuyla ve Hizbullah'la doğrudan çatışmadan uzak durmak için sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak amacıyla, sivillerin Medaya'dan çıkmasını engellemeye çalışıyor, zira kasabayı kuşatmış haldeki Hizbullah, kasabayı restore etme ve militanları çıkarma operasyonunu başlatmak için kasaba sakinlerinin ayrılmasını bekliyor.

 

İlginç sahne...

 

Pek çok medya kuruluşu tarafından Medaya'daki insani durumun ağırlaştığı, Hizbullah'ın kasabayı abluka altına alarak açlığa sebep olduğu şeklinde büyük şayiaların yayılmasına rağmen, El Menar muhabiri bölgede sıcak karşılandı ve kasaba sakinleri, içinde bulundukları koşulları anlatmak için onun etrafında toplandı. Bu, Direniş'ten nefret edenlerin girişimlerini bozuyor ve imal edilmiş medya propagandasının misyonunu gerçekleştirmeyi başaramadığını kanıtlıyor.

 

Yardımların gelişi

 

Taraflar arasında imzalanan anlaşmayı ihlal eden teröristlerin kasten sebep olduğu engeller nedeniyle yaşanan uzun gecikmenin ardından, gıda yüklü dört kamyon Medaya'ya girdi.

 

Dağıtım, Kızılhaç, Birleşmiş Milletler ve Suriye Arap Kızılayı'nın denetimi altında gerçekleşti. Anlaşma uyarınca, Salı günü itibariyle tamamlanması bekleniyor.

 

 

www.medyasafak.net

 

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg