slogan
     

Hasaneyn Heykel'e göre Seyyid Hasan Nasrallah ile Kral Abdullah'ın farkı

22 Şubat 2016 Pazartesi

Heykel kendisine yöneltilen "Kral Abdullah ile görüşmenizde hangi konularda konuştunuz?" şeklindeki bir soruyu "Kral Abdullah bana tek bir soru sordu... O da şuydu: 80 yaşındasın, kadınlarla ilişkin nasıl? Suudi basınıysa ertesi gün o gün çok önemli bölgesel ve uluslararası konuları ele aldığımızı yazdı" diye cevaplamıştı.

 

 

Geçtiğimiz Çarşamba günü vefat eden ünlü Mısırlı tarihçi ve yazar Muhammed Hasaneyn Heykel kendisiyle yapılan bir röportajda "Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah ile bölgesel ve uluslararası tüm önemli meseleler hakkında 9 saat sohbet ettik ve bu 9 saat çok hızlı bir şekilde geçti, fakat Suudi Arabistan Kralı Abdullah b. Abdülaziz ile yaptığım yarım saatlik görüşme bir asır gibiydi" demişti.

 

Heykel kendisine yöneltilen "Kral Abdullah ile görüşmenizde hangi konularda konuştunuz?" şeklindeki bir soruyu "Kral Abdullah bana tek bir soru sordu... O da şuydu:  80 yaşındasın, kadınlarla ilişkin nasıl? Suudi basınıysa ertesi gün o gün çok önemli bölgesel ve uluslararası konuları ele aldığımızı yazdı" diye cevaplamıştı.

 

Muhammed Hasaneyn Heykel 23 Eylül 1923 tarihinde Mısır'da doğdu. Ünlü gazeteci 17 yıl boyunca El Ehram gazetesinin genel yayın yönetmenliğini ve Mısır'ın sabık cumhurbaşkanı Cemal Abdunnasır'ın danışmanlığını yürüttü.

 

Hasaneyn Heykel aynı zamanda bir İran uzmanıydı. İran petrollerinin millileştirilmesi esnasında İran'da idi ve bu hadiseyi Cemal Abdunnasır'a rapor ediyordu. Bu durum Cemal Abdunnasır'ın Süveyş Kanalını millileştirme kararı almasında etkili olmuştu.

 

 

www.medyasafak.net

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg