Hasaneyn Heykel'e göre Seyyid Hasan Nasrallah ile Kral Abdullah'ın farkı

Hasaneyn Heykel'e göre Seyyid Hasan Nasrallah ile Kral Abdullah'ın farkı
Heykel kendisine yöneltilen "Kral Abdullah ile görüşmenizde hangi konularda konuştunuz?" şeklindeki bir soruyu "Kral Abdullah bana tek bir soru sordu... O da şuydu: 80 yaşındasın, kadınlarla ilişkin nasıl? Suudi basınıysa ertesi gün o gün çok önemli bölgesel ve uluslararası konuları ele aldığımızı yazdı" diye cevaplamıştı.

 

 

Geçtiğimiz Çarşamba günü vefat eden ünlü Mısırlı tarihçi ve yazar Muhammed Hasaneyn Heykel kendisiyle yapılan bir röportajda "Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah ile bölgesel ve uluslararası tüm önemli meseleler hakkında 9 saat sohbet ettik ve bu 9 saat çok hızlı bir şekilde geçti, fakat Suudi Arabistan Kralı Abdullah b. Abdülaziz ile yaptığım yarım saatlik görüşme bir asır gibiydi" demişti.

 

Heykel kendisine yöneltilen "Kral Abdullah ile görüşmenizde hangi konularda konuştunuz?" şeklindeki bir soruyu "Kral Abdullah bana tek bir soru sordu... O da şuydu:  80 yaşındasın, kadınlarla ilişkin nasıl? Suudi basınıysa ertesi gün o gün çok önemli bölgesel ve uluslararası konuları ele aldığımızı yazdı" diye cevaplamıştı.

 

Muhammed Hasaneyn Heykel 23 Eylül 1923 tarihinde Mısır'da doğdu. Ünlü gazeteci 17 yıl boyunca El Ehram gazetesinin genel yayın yönetmenliğini ve Mısır'ın sabık cumhurbaşkanı Cemal Abdunnasır'ın danışmanlığını yürüttü.

 

Hasaneyn Heykel aynı zamanda bir İran uzmanıydı. İran petrollerinin millileştirilmesi esnasında İran'da idi ve bu hadiseyi Cemal Abdunnasır'a rapor ediyordu. Bu durum Cemal Abdunnasır'ın Süveyş Kanalını millileştirme kararı almasında etkili olmuştu.

 

 

www.medyasafak.net