slogan
     

Suriye Ateşkesi Ölüm Haberleriyle Sınanıyor

12 Nisan 2012 Perşembe

Devlete bağlı haber merkezleri isyancıları BM barış planını bozuğa uğratmakla suçlayarak “Perşembe günü Halep’te bir subayın öldürüldüğünü ve 24 kişinin de yaralandığını” bildirdiler.

http://www.medyasafak.com/resim/haber/Aleppo_12042012_413685052067.jpg
Suriye Ateşkesi Ölüm Haberleriyle Sınanıyor

Suriye yönetiminin ve muhaliflerin ölümlerin arttığı konusunda yeni suçlamalar ortaya attığında Suriye’de ateşkes ilan edileli yarım gün olmuştu ancak BM – Arap Birliği ortak temsilci Kofi Annan ateşkesin korunduğu konusunda güvence aldığını söyledi.

Devlete bağlı haber merkezleri isyancıları BM barış planını bozuğa uğratmakla suçlayarak “Perşembe günü Halep’te bir subayın öldürüldüğünü ve 24 kişinin de yaralandığını” bildirdiler.

SANA haber ajansı “Silahlı bir terörist grubun birliklerine dönmekte olan subayları ve resmi görevde olmayan askeri görevlileri taşıyan otobüse patlayıcı düzenek kurdukları ve bir yarbayın öldüğünü ve 24 kişinin de yaralandığını” bildirdi.

Devlet televizyonu silahlı grupların suç girişimlerini artırarak Suriye’nin istikrarını bozmayı ve saat 6’da yürürlüğe giren Annan arış planını bozmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Bu arada İstanbul merkezli Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ateşkes başladıktan sonra üç sivilin öldürüldüğünü onlarcasının da tutuklandığını açıkladı.

Suriye Ulusal Konseyinin doğrulanmamış haberine göre, öldürülenlerden ikisi Hama kentindeydi ve Halep ve Deraa kentlerinde de tutuklanmalar vukuu buldu.

SUK sözcüsü Basma Qoudmani “ağır silahların halen insanların yaşadıkları bölgelerde olduğuna dair sesli ve görüntülü delillerimiz var” dedi.

Gazeteciler için tehlikeli bir ortam olması ve medya üzerine kısıtlamalar getirilmesi hasebiyle, şiddetin oranının ne olduğunu bilmek çok zor.

Ulaşan şiddet haberlerine rağmen, Perşembe günü Kofi Annan, ateşkesin devam ediyor göründüğünü, ancak Esed’in planın tüm şartlarını yerine getirmesi gerektiğini dile getirdi.

Annan, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada “Suriye’de görünen o ki nadir bir sukut ortamı yaşanmakta” dedi.  

Annan sözlerinin devamında “gelen haberler Suriye’de sakin bir ortamın söz konusu olduğu ve çatışmaların azalmaya yüz tuttuğu yönünde” diye konuştu ve ekledi: “Tüm kesimler planın uygulanması için sorumluluklara sahip. Bu hem planın askeri hükümlerin uygulanmasını hem de siyasi ilerlemeni sağlanmasını içeriyor.”

medyasafak
Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg