slogan
     

Yemen saldırısı Suudi Arabistan'ı ekonomik çöküşe götürüyor

1 Ekim 2016 Cumartesi

Bir buçuk yıl önce Yemen'e askeri saldırı düzenleyen Suudi Arabistan, ekonomik dar boğazda. Saldırılardan bu yana yaklaşık 200 milyar doları bulan bütçe açığını kapatmak için kemer sıkma politikalarına başvuran Riyad yönetimi, uyguladığı tedbirlere yenilerini ekliyor.

 

 

 

El Mesire

 

 

Bir buçuk yıl önce Yemen'e askeri saldırı düzenleyen Suudi Arabistan, ekonomik dar boğazda. Saldırılardan bu yana yaklaşık 200 milyar doları bulan bütçe açığını kapatmak için kemer sıkma politikalarına başvuran Riyad yönetimi, uyguladığı tedbirlere yenilerini ekliyor.

 

Zora giren ekonomiyi toplamaya çalışan Suud yönetimi yakıt, vergi ve temel hizmetler için sunduğu sübvansiyonu azaltma kararı aldıktan birkaç ay sonra, sivil ve askeri sektörlerde çalışan işçilerin maaşlarının aşağı çekilmesine karar verdi. Buna ön hazırlık olarak yıllık ikramiyelerde kısıtlamaya giden Riyad yönetimi, düşen motivasyonlarını yükseltmek ve savaşa teşvik etmek için Yemen saldırısında cephede yer alan askerlerin maaşlarında kısıtlamaya gitmeyeceğini duyurdu. 

 

Suudi Arabistan yönetiminin aldığı bu kararlar, krallığın içinde olduğu ekonomik krizin derinliğini ve Yemen savaşının ülkeye yansımalarını ortaya koyuyor. En çok orta halli vatandaşa yansıyan bu önlemler ve savaşın bedeli, Riyad yönetimi tarafından ülke vatandaşına hafifletilmiş bir şekilde pazarlanmaya çalışılıyor. 

 

Riyad yönetiminin ekonomik çöküşü hakkındaki açıklamaları, bunun sınır ötesindeki cephede yer alan Suud askerlerini geri çekmek için bir taktik olduğu haberlerinin art arda yayılmasına sebep oldu. Ancak güvenlik ve askeri sektörlerin ötesine geçen Suudi Arabistan'ın kısıtlamaları, Yemen'e saldırının doğal bir sonucu olarak ülkenin büyük bir ekonomik krize doğru ilerlediğini gösteriyor.

 

Uluslararası ve bölgesel güçler için Suudi Arabistan'ı adeta süt veren inek pozisyonuna getiren saldırılar, krallığı aynı zamanda yüz milyarlarca dolar ödemek zorunda bıraktı. Silah satın alımına yüklü bütçe ayıran Riyad yönetimini, müttefik olduğu ülkelerin milyarlarca dolarlık savaş bağışları da kurtarmaya yetmedi.

 

 

www.medyasafak.net

 

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg