slogan
     

CENTCOM: Sorumluluk sahamızdaki en büyük tehlike İran

11 Mart 2017 Cumartesi

Amerikan Savunma Bakanlığı’nın web sitesine göre CENTCOM (ABD Merkez Komutanlığı) Komutanı General Joseph L. Votel, Amerikan Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesine yaptığı açıklamada (9 Mart), “ABD Merkez Komutanlığının karmaşık sorumluluk sahasındaki en ciddi tehdidi arz eden gücün İran olduğunu” söyledi.

 

 

 

Amerikan Savunma Bakanlığı'nın web sitesine göre CENTCOM (ABD Merkez Komutanlığı) Komutanı General Joseph L. Votel, Amerikan Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesine yaptığı açıklamada (9 Mart), “ABD Merkez Komutanlığının karmaşık sorumluluk sahasındaki en ciddi tehdidi arz eden gücün İran olduğunu” söyledi.

 

CENTCOM'un sorumluluk alanı ciddi gelişmelere sahne olan Irak, Suriye, Pakistan, Yemen, Mısır ve Sina ile Bab el-Mendeb Körfezi'ni içeriyor.

 

Votel “Biz bölgede faaliyet yürüten İran'ın ve vekillerinin uğursuz eylemleri ile de uğraşıyoruz. Bana göre İran uzun vadede dünyanın bu bölgesi için en büyük tehdit” ifadelerini kullandı.

 

Votel'e göre İran'ın kaygı uyandıran faaliyetleri “Irak ve Suriye'deki meşum etkisini, Suriye rejimine desteğini ve Şii nüfusunun yoğun olduğu merkezleri kendi lehine kullanma çabalarını” da içeriyor.

 

General Votel, Fars Körfezi'nden Orta Asya'ya kadar uzanan dört milyon kilometrekarelik bir sahayı sorumluluk alanı olarak belirleyen CENTROM bölgesinin “yaygın istikrarsızlık ve çatışma mıntıkası olma özelliğiyle çok karışık, nüfusu giderek artan ve Rusya ve Çin gibi bölge dışı ulus devletlerin ittifakları değiştirmek suretiyle kendi çıkarlarının peşine düştükleri bir yer olduğunu” söyledi.

 

 

www.medyasafak.net

 

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg