slogan
     

CENTCOM: Sorumluluk sahamızdaki en büyük tehlike İran

11 Mart 2017 Cumartesi

Amerikan Savunma Bakanlığı’nın web sitesine göre CENTCOM (ABD Merkez Komutanlığı) Komutanı General Joseph L. Votel, Amerikan Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesine yaptığı açıklamada (9 Mart), “ABD Merkez Komutanlığının karmaşık sorumluluk sahasındaki en ciddi tehdidi arz eden gücün İran olduğunu” söyledi.

 

 

 

Amerikan Savunma Bakanlığı'nın web sitesine göre CENTCOM (ABD Merkez Komutanlığı) Komutanı General Joseph L. Votel, Amerikan Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesine yaptığı açıklamada (9 Mart), “ABD Merkez Komutanlığının karmaşık sorumluluk sahasındaki en ciddi tehdidi arz eden gücün İran olduğunu” söyledi.

 

CENTCOM'un sorumluluk alanı ciddi gelişmelere sahne olan Irak, Suriye, Pakistan, Yemen, Mısır ve Sina ile Bab el-Mendeb Körfezi'ni içeriyor.

 

Votel “Biz bölgede faaliyet yürüten İran'ın ve vekillerinin uğursuz eylemleri ile de uğraşıyoruz. Bana göre İran uzun vadede dünyanın bu bölgesi için en büyük tehdit” ifadelerini kullandı.

 

Votel'e göre İran'ın kaygı uyandıran faaliyetleri “Irak ve Suriye'deki meşum etkisini, Suriye rejimine desteğini ve Şii nüfusunun yoğun olduğu merkezleri kendi lehine kullanma çabalarını” da içeriyor.

 

General Votel, Fars Körfezi'nden Orta Asya'ya kadar uzanan dört milyon kilometrekarelik bir sahayı sorumluluk alanı olarak belirleyen CENTROM bölgesinin “yaygın istikrarsızlık ve çatışma mıntıkası olma özelliğiyle çok karışık, nüfusu giderek artan ve Rusya ve Çin gibi bölge dışı ulus devletlerin ittifakları değiştirmek suretiyle kendi çıkarlarının peşine düştükleri bir yer olduğunu” söyledi.

 

 

www.medyasafak.net

 

Öne Çıkan Haberler

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg

ÖZEL: İlk kez: Devrim Muhafızları ve Hizbullah'ın Bosna

48330-hqdefault.jpg

ÖZEL: Leyla Halid, Medya Şafak'a röportaj verdi

Leila_Khaled.jpg

ÖZEL: FHKC Siyasi Büro Başkanı Semir Loubani, Filistin

C7rqqs3XQAEqSTZ.JPG

ÖZEL: Enis Nakkaş Medya Şafak'a konuştu

thumbnail_17424786_10155120138019666_3732111168710872410_n.jpg