İmam Hamenei: Kudüs Meselesi Bizim İçin Taktiksel Bir Konu Değildir

İmam Hamenei: Kudüs Meselesi Bizim İçin Taktiksel Bir Konu Değildir
Dünya müslümanlarının en büyük görevinin Filistin'i siyonist işgalden kurtarmak olduğunu belirten İmam Hamenei, İmam Humeyni tarafından Ağustos 1979 yılında ilan edilen Dünyü Kudüs gününün bu yılda da coşkulu ve büyük katılımlı olmasını istedi.
İslam Devrimi Rehberi dün öğleden sonra (Irak-İran savaşında Saddam cezaevlerinde kalan)  özgürlüğüne kavuşmuş yüzlerce İranlı esire hitaben yaptığı konuşmada,  Filistin İslam topraklarının gasbedilmesi ve siyonistlerin Ortadoğu\'da programlı bir şekilde iskan edilmelerinin, son onlarca yılda bölge milletlerinin en önemli köklü meselesi olduğunu belirterek, \"Eğer bu oyun olmasaydı,  bu savaşlar, ihtilaflar ve sultacıların ve zorbaların müdahalesi de olmayacaktı\" dedi.

Siyonistler ve hamilerinin Filistin meselesinde dünya kamuoyunu gerçeklerden saptırmaya ve unutturmaya çalıştıklarını hatırlatan İslam İnkılabı Rehberi,  \"İslam dünyası düşmanların bu oyunu karşısında  uyanık olmalıdır\" dedi.

Ayetullah Hamanei, rahmetli İmam Humeyni\'nin İslami hareketin  daha başlarında Filistin meselesine verdiği önemi hatırlatarak, İran\'da İslam İnkılabı\'nın zafere ermesinin, unutulmuşluğa terk edilmiş Filistin meselesinin  yeniden  İslam dünyasında  canlanmasına  vesile olduğunu kaydetti.

İnkılap Rehberi, Filistin meselesinin unutulması için yapılan bazı çabalara da temasla, bu doğrultuda Şii-Sünni meselesi ve Şii hilalinin gündeme getirildiğini belirtirken halbuki 60 yıldır siyonist İsrail\'in işgalindeki Filistin halkına bu çevrelerden hiçbir tepkinin gelmediğini söyledi.

Ayetullah Hamanei, İran İslam Cumhuriyeti\'nin isminin gündeme gelmesinin Filistin meselesini yeniden ihya ettiğini belirterek, siyonistlerin yaptıkları karşısında sessiz kalmanın ve İslam dünyasının tehlikeye girmesi karşısında duyarsız kalmasının bir  hıyanet olduğunu hatırlatarak; İran halkının  unutulmuşluğa terk edilmeye çalışılan Filistin ve Kudüs konusunda direndiğini  hatırlattı ve \"Kudüs meselesi bizim için taktiksel mesele değildir. Zira bu mesele, İslami inancımızın temel köklerinden  gelmektedir ve biz  bu İslam toprağının  siyonist gasıpların ve sultasından ve onların hamilerinden kurtarılması için çaba göstermeyi dini bir görev biliyoruz ve diğer İslam ülkeleri ve milletlerinin konuya aynı duyarlılıkla bakmalarını temenni ediyoruz\" dedi ve İmam Humeyni tarafından Ağustos 1979 yılında ilan edilen Dünyü Kudüs gününün bu yılda da coşkulu ve büyük katılımlı olmasını istedi.

İslam İnkılabı Rehberi, sabah yıldızının  bir defa İslam inkılabının zafere ermesi, bir defa mukaddes savunmada ve bir defa da esirlerin İran\'a dönmelerinde  parladığını ve Allah\'ın izniyle  Filistin meselesinde şafağın  parlayacağını ve bu toprakların kesinlikle sahiplerine döneceğini ve bu toprakların işgalcisi sahte varlığın  bu coğrafyadan temizleneceği ümidini dile getirdi.

Konuşmasının ayrı bir yerinde  İran\'ın Doğu Azerbaycan bölgesinde yaşanan son deprem ve bu depremde  hayatlarını kaybedenlere de temas eden İslam inkılabı rehberi,  bu hadisenin elem verici bir gelişme olduğunu kaydederek,  İslami İran halkı ve yetkililerinin, depremzedelerin  yaralarının  sarılması ve onların sorunlarının halledilmesi için  çabalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Ayetullah Hamanei, özgürlüğe kavuşan esirleri de,  İslam, İran milleti ve İslam cumhuriyetinin sermayeleri olarak nitelerken, bugün İran milletinin  Amerika\'nın karşısında olmasından dolayı bazı sorunlarla karşı karşıya olduğunu ama Allah\'ın emirleri doğrultusunda hareket edilmesi halinde Allah\'ın bu zorluklar karşısında zafer vereceğine dair ilahi vaadinin tahakkuk bulacağını hatırlattı.

Mehr News