slogan
  • Ana Sayfa »
  • HABERLER »
  • Raialyoum: İran uçaksavar sistemleri Suriye’ye teslim ediliyor / İsrail’e karşılık verilecek
     

Raialyoum: İran uçaksavar sistemleri Suriye’ye teslim ediliyor / İsrail’e karşılık verilecek

10 Temmuz 2020 Cuma

Şam ve Tahran’ın bu kararı almak suretiyle Rusya’nın Suriye’deki Rus S-300 uçaksavar sistemlerinin İsrail karşısında kullanılmasına dönük vetosunu etkisiz kılmak istedikleri yorumu yapılıyor. Bu durum ayrıca İran’ın farklı cepheleri takviye ederek bölgede kapsamlı bir yüzleşmeye hazırlık yaptığı şeklinde de yorumlanıyor.

 

 

İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Muhammed Bakıri ve Suriyeli meslektaşı General Ali Abdullah Eyyüb arasında Çarşamba günü imzalanan askeri işbirliği anlaşmasının Tel Aviv ve Washington'un dikkatini çektiği bildiriliyor.

 

Raialyoum sitesine konuşan Suriyeli ve İranlı kaynaklar anlaşmanın siyasi ve askeri olmak üzere iki bölümden oluştuğunu, en önemli askeri kısmının da İran'ın yerli hava savunma sistemleri olan Baver 373 ya da 3 Hordad silahlarının Suriye'ye teslimi olduğunu söylediler. Bunun iki müttefik ülkenin Suriye hava sahasındaki angajman kurallarını değiştirerek İsrail'in Suriye topraklarına düzenlediği saldırılara karşılık verme kararı aldıklarını gösterdiği kaydediliyor.

 

Şam ve Tahran'ın bu kararı almak suretiyle Rusya'nın Suriye'deki Rus S-300 uçaksavar sistemlerinin İsrail karşısında kullanılmasına dönük vetosunu etkisiz kılmak istedikleri yorumu yapılıyor. Bu durum ayrıca İran'ın farklı cepheleri takviye ederek bölgede kapsamlı bir yüzleşmeye hazırlık yaptığı şeklinde de yorumlanıyor.

 

 

Medya Şafak

 

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg