"Mısır Muhtemelen Gazze’ye Giden Grad Füzelerine El Koydu"

"Mısır Muhtemelen Gazze’ye Giden Grad Füzelerine El Koydu"
El Ahbar, Filistinli “direniş grupları”na yakın, ismini vermek istemeyen kaynaklara istinaden İran ve Hizbullah’ın silahları sağlayan yolları açık tutmayı başardığını ve şimdi Gazze’ye uzun menzilli füzeler nakletmeye odaklandıklarını aktardı.
Mısır muhtemelen Gazze’ye giden Grad savaş başlıklarına el koydu

Joanna Paraszczu

Jerusalem Post

 

Mısır basını Mısır güvenlik kaynaklarının aralarında Grad roketlerinin de bulunduğu kaçak silahlara el koyduğunu Çarşamba günü haber verdi.

Mısır gazetesi El Masri el Yevm’e göre, güvenlik kaynakları bir çetenin 108 adet Grad roketi savaş başlığı ve 19.646 adet cephaneden oluşan bir sevkıyatı Marsa Matruh limanına gizlice soktuğunu söylediler.

Sevkıyat kuvvetle muhtemel Gazze’ye ulaşacaktı ama rota Mısır’ın kanunsuz Sina bölgesindeki alıcılar da olabilirdi.

El Masri el Yevm, adını vermek istemeyen güvenlik kaynaklarına atıfta bulunarak, güvenlik kuvvetlerinin kendilerine kurduğu tuzağın ardından Mısırlı şüpheli üç kişiden oluşan çetenin Marsa Matruh çevresindeki çöle kaçtığını yazdı.

Habere göre, güvenlik kaynakları, çetenin Mısır’ın dışından uyuşturucu, hafif ve ağır silahlar ve mühimmat kaçırmakta ve bunları ülke içindeki “müşteriler”e satmakta uzmanlaştığından şüphe ediyorlar.

Gazete silahların kaynağı hakkında spekülasyon yapmadı. Bununla birlikte, Marsa Matruh Nil Deltası’ndan Libya’ya ulaşan ana yol üzerinde yer alıyor, Mısırlı güvenlik yetkilileri Mısır karaborsasında satılan ve Gazze’ye kaçırılan silahların çoğunun kaynağı olarak burayı gösteriyorlar.

Geçtiğimiz yıl boyunca, Mısır Marsa Matruh’takiler dahil olmak üzere Libya orijinli birkaç silah sevkıyatına el koymuştu.

Geçen sene The Washington Post’ta yayımlanan bir rapora göre, karadan havaya füzeler, roketler ve uçaksavar silahları dahil olmak üzere, Libya’dan Mısır’a büyük miktarda silah yağdı. Füzeler tüneller yoluyla önce Sina’ya ve sonra Gazze’ye kaçırıldı.

Libya’ya ilaveten İran’ın vekili Hizbullah vasıtasıyla da silahlar Sudan ve Lübnan’dan Sina ve Gazze’ye kaçırılıyordu.

Beyrut merkezli El Ahbar gazetesi Pazartesi günü İsrail’in Savunma Sütunu Operasyonu boyunca Gazze’ye silah sağlayan hatları tamamıyla etkisiz hale getirmeyi başaramadığına dikkat çekti.

Al Ahbar’a göre Hamas geçtiğimiz günler boyunca Hizbullah’tan uzun menzilli silahların sevkıyatını da teslim aldı.

Haber, silahların çoğunun İran ve Suriye limanlarından çıktığını ve Sudan yoluyla Sina’ya nakledildiğini söylüyor. Silah sevkiyatları İran Devrim Muhafızları Ordusu, Suriye ordusu, Hamas ve Hizbullah ile ilişkili bir iletişim ağı tarafından koordine ediliyor.

El Ahbar, Filistinli “direniş grupları”na yakın, ismini vermek istemeyen kaynaklara istinaden İran ve Hizbullah’ın silahları sağlayan yolları açık tutmayı başardığını ve şimdi Gazze’ye uzun menzilli füzeler nakletmeye odaklandıklarını aktardı.

Hamas 2006’dan bu yana tek atımlık portatif rampaları kullanarak Katyuşa olarak da bilinen 122 mm’lik Grad roketlerini ve Grad tipi kopyaları İsrail’e ateşledi. Roketlerin menzili yaklaşık 40 kilometreydi.

medyaşafak