slogan
     

"Obama ile Romney 'in Arkasında Aynı Tekeller Var"

27 Ekim 2012 Cumartesi

"Bence Bay Romney tartışma sırasında, bedelini ödeyebileceği iki gaf yaptı. Öncelikle o, Suriye’yi İran’ın denize ulaştığı yolu olarak andı ve bence o, bölgeyi, İran’ın zaten bir kıyı şeridine sahip olduğunu fark edecek kadar, yeterince tanımıyor."

http://www.medyasafak.com/resim/haber/obama_romney_debate_denver_october_3_2012_167318610508.jpg

Obama ile Romney\'in Arkasında Aynı Tekeller Var
 


Başkan Obama ile Vali Romney arasındaki ABD başkanlık seçimlerine ilişkin son münazarada iki tarafı bir noktada buluşturan, devam eden dış emperyalist savaşlar tartışıldı.

Press TV Phoenix'ten, son ABD başkanlık seçimi tartışmasıyla ilgili görüşlerini paylaşan politik analist Mike Harris ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Aşağıdaki metin bu röportajın yaklaşık bir çözümüdür.

Press TV: Tartışmayı nasıl buldunuz? Sizce adaylardan birisi diğerine üstün geldi mi? Ve günün sonunda, bu bir fark yarattı mı?

Harris: Peki, bana göre, ben Başkan Obama'nın Vali Romney üzerinde önemsiz bir zafer kazandığını hissettim, bence Başkan Obama çok az daha iyi iş çıkardı.

Press TV: Özellikle dış politika meselelerinde gördüğümüzden, bu, uzun koşuda bir fark yaratır mı? Göründüğü kadarıyla Romney ile Başkan Obama arasında çok fazla fark yok. Siz bunu nasıl görüyorsunuz?

Harris: Bence Bay Obama dış politika meselelerine biraz daha uzlaştırıcı bir yaklaşım sahibi gibi görünüyor. Bay Romney ise biraz daha şahin, biraz daha savaş yanlısı izlenimi veriyor.

Bence Bay Romney tartışma sırasında,  bedelini ödeyebileceği iki gaf yaptı. Öncelikle o, Suriye'yi İran'ın denize ulaştığı yolu olarak andı ve bence o, bölgeyi, İran'ın zaten bir kıyı şeridine sahip olduğunu fark edecek kadar, yeterince tanımıyor. İran denize ulaşacak bir yola ihtiyaç duymuyor.

Yine o, Suriye'deki isyancıları silahlandırmaktan bahsediyor, bence bu daha büyük bir karışıklığın başlangıcıdır, bana göre ABD bundan uzak durmalıdır.

Press TV: Bu noktada özellikle uluslararası izleyiciler için bir problem var, Amerika Birleşik Devletlerindeki politik işleyişe baktığımızda, bu iki aday devre dışı bırakılacaksa tüm bu tartışma niye?

Ama bence üçüncü tarafları görmeksizin, bağımsız tarafları, bu tip tartışmalarda da gördüğümüz zaman,  bağımsız adaylar çok daha aydınlatıcı oluyorlar. Görünen o ki, bu iki parti için sadece bir oda var ve Cumhuriyetçi ve Demokratik Parti dışında başkaca bir çıkış yolu da yok.

Sizin bu konudaki görüşünüz nedir, Amerikan politikalarında bir değişiklik olacak mı, bu mümkün mü?

Harris: Amerikan politikasında bir değişiklik gerekiyor. Bu politika üçüncü ve dördüncü parti adaylarını da tartışmaların içine katmaya ihtiyaç gösteriyor. Zira sizin yorumcunuzun da aydınlattığı gibi, bu yol iki adayın pozisyonları  arasında çok küçük bir farkı ortaya koyuyor.

Eğer bu adayları kimin fonladığına bakarsanız, her iki kampanyanın da en üstteki başlıca on bağışçı şirketine/ kurumuna bakarsanız, bunların sekizinin iki partiye de bağışta bulunan aynı şirketler olduğunu göreceksiniz. Öyleyse siz bunların pozisyonları arasında çok büyük bir fark umamazsınız.

 medyaşafak

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg