slogan
     

"Batı İran Kanallarının Gerçeği İfşasından Korkuyor"

19 Ekim 2012 Cuma

"Ben Press TV’de karşı tarafta (muhalif görüşte) birisi olmaksızın asla bir programa katılmadım. Siz her zaman, onların terk ettikleri kendi standartlarını, bazı tarafsızlık hedeflerini sürdürmeye çalıştınız."

http://www.medyasafak.com/resim/haber/Ibrahim_Mousavi-Edited_518010137170.jpg

Analist: Batı İran kanallarının gerçeği ifşasından korkuyor

Press TV izleyicileri Avrupalı yetkililer tarafından bazı İran televizyon kanallarının yayınlarının yasaklanması dayatmasını Batı'nın ifade hürriyetine karşı ikiyüzlü ve yasa dışı bir hareket olarak değerlendirerek kınadılar.

Bir okuyucu, “Avrupa'daki basın ve ifade hürriyeti nerede? İkiyüzlüler! İslam'a karşı olduğunda, bu Avrupa'daki basın ve ifade hürriyetidir. Yasağı şimdi kaldırın. İkiyüzlüler.  Bu Allah'ın Avrupa'yı ekonomik krizlerle cezalandırmasının sebebidir. Bu, onlar gerçeği kabul edene kadar sona ermeyecek”, diyor.

Bir diğer izleyici, “Avrupa Komisyonu utan. Nobel Barış ödülü ile mükâfatlandırılanlar şimdi ifade ve basın özgürlüğünü bastırıyorlar, aslında onlar savaş çığırtkanlarının ve barışı bozan haberlerin maşalarıdır”, dedi.

Bir diğer yorumda, “Bu, Avrupalıların yasa dışı, mantıksız, gayrı medeni tedbiri onların Press TV'nin dünya çapında gelişen etkisiyle yüzleştikleri ciddi depresyon ve panik halini ortaya koyuyor” deniliyor.

Bir izleyiciyse, “Amerika ve Avrupa'da asla ifade özgürlüğü olmadı, ifade hürriyeti olarak sadece seçilmiş markalar serbest bırakılmıştır.”, şeklinde yazıyor.

Avrupalı uydu sağlayıcı Eutelsat, Avrupa Komisyonu tarafından verilen emri izleyerek aralarında Press TV, El Âlem, Cam e Cem 1 ve 2, Seher 1 ve 2, İran İslam Cumhuriyeti Haber Şebekesi, Kuran TV ve Arapça yayın yapan El Kevser'in de bulunduğu televizyonların yayınlarını durdurdu.

İfade hürriyetinin çirkin bir ihlali olarak şirket, medya hizmetleri şirketi Arqiva'ya Pazartesi günü İran uydu kanallarının Hot Bird üzerindeki yayınlarını kapatması talimatını verdi.

Press TV bu konuyla ilgili olarak Beyrut'tan Hizbullah kitle iletişim araçları yöneticisi İbrahim Musavi ile görüştü.

Aşağıdaki metin bu görüşmenin yaklaşık bir çözümüdür.


Press TV: Musavi Bey, izleyicilerimizin medya yasağıyla ilgili yorumlarını dinledik. Sizin uzman görüşünüzü de almak istiyoruz. Bu, Batı'nın hayli ikiyüzlüce savunduğu ifade hürriyetinin apaçık bir ihlali değil midir?

Musavi: Kesinlikle ama önce size hakikaten basit bir şey söylememe izin verin. İranlıların 19 televizyonunun uydu istasyonlarını yasaklama kararını alanlara yönelmesi ve hedeflemesi gereken kınamayı bir kenara bırakırsak, sizi kutlamamız gerekiyor.

Bunun Press TV ve diğer tüm İran televizyonlarının uydu kanallarında medya yayını yapanların tümü için bir onur rozeti olduğunu söylemek zorundayım. Niçin (bu böyle)? Zira basitçe, çok etkilisiniz.

Siz etkili olmasanız, onların skandallarına sebep olmasanız, gerçeği açığa çıkarmasanız onlar niçin böyle bir şey yapmak istesinler? Bu bize, dünyada neler olduğunu açığa çıkarmakla doğru yolda olduğumuzu ve aslında onları böyle bir kararı alacak kadar üzen iyi bir iş yapıyor olduğumuzu gösterir.

Şimdi demokrasinin tabiatı üzerine konuşmak ki onlar her zaman bunun savunucusu ve hatibi oldular, bu sadece çifte standartlar ve tutarsızlık hakkında değil bundan başka ikiyüzlü tavır ve böyle kararlar ve talimatların tabiatı hakkında da çok şey gösterir.

Niçin böyle bir şey yapmak istiyorlar? Demek istediğim, Press TV ve televizyon uydu kanallarına niye böyle yapıyorlar? Bu, yatak odalarında mı patlayacak? Onlara herhangi bir zarar verecek mi? Bu, evlerinde fırtına koparacak bir terörist mi?

Ben onların neden korktuklarını biliyorum, onlar hakikatten korkuyorlar; Press TV ve diğerleri tarafından gerçek tabiatlarının ortaya çıkarılmasından korkuyorlar. Bu uydu kanallarını yasaklamalarının sebebi budur; diğer taraftan, onlar açık bir gerekçe ile ortaya çıkmalıdırlar.

Ben Batı ve Batılı demokrasiler olarak isimlendirilenlerin her zaman dikkate aldıklarını söyledikleri ifade hürriyetinin çok temel demokratik anlamına ihanet ettiklerine inanıyorum.

Press TV: Ve Avrupa Komisyonu tarafından İran kanallarının yasaklanması için verilen talimatın sebepleri hakkındaki yorumlarınızı anlatabilirseniz… İran'daki üst düzey bir medya yetkilisi yasaklamak için sebepler çok zayıf görünüyor, dedi.

Musavi: Tabii, aslında onların söylediklerine kimse inanmaz. Eğer gerçekten endişeliyseler veya gerçekten ortaya koydukları gerekçeler hakkında samimiyseler, birçok yere gidebilirler ve bazı medya yayınlarına ve uydu kanallarına karşı karar alabilmek için birçok gerçek sebep bulabilirler.

Ben İran kanallarında izleniyordum ve sizde Batılı kanallardan çok daha rahat konuştuğunuzdan kendi eleştirilerimi söyleyebiliyordum. Onlar diğerlerine gelip fikirlerini açıklamaları için şans tanımıyorlar.

Ben Press TV'de karşı tarafta (muhalif görüşte) birisi olmaksızın asla bir programa katılmadım. Siz her zaman, onların terk ettikleri kendi standartlarını,  bazı tarafsızlık hedeflerini sürdürmeye çalıştınız

Ben bunun tamamen politik olduğuna inanıyorum. İran'ın çok etkili olduğunu biliyorlar. Bu İran'ın duruşuyla ilgili bir baskı.


medyaşafak

 

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg