slogan
     

Muhsin Rızai: Suriye 'ye Desteğimiz Mutlak Değil

19 Kasım 2012 Pazartesi

İran İslam Cumhuriyeti Maslahat Teşhis Komisyonu Sekreteri ve eski Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rızai, Allame Tabatabai Üniversitesi öğrencilerinin sorularını cevapladı.

http://www.medyasafak.com/resim/haber/1_639862497275.jpg
İran İslam Cumhuriyeti Maslahat Teşhis Komisyonu Sekreteri ve eski Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rızai, Allame Tabatabai Üniversitesi öğrencilerinin sorularını cevaplandırırken Suriye meselesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Rızai, “Suriye’nin geleceğini nasıl buluyorsunuz” şeklindeki sorunun cevabında şöyle konuştu: “Suriye konusunda iki farklı ve zıt gelişme uygulama aşamasında; bunlardan ilki Suriye devleti ve halkının peşinde olduğu reformlar.Bu doğru hareket İslam Cumhuriyeti tarafından da desteklenmektedir. Fakat diğer hareket reformların aksi yönde seyrediyor. Şöyle ki; Türkiye, Katar, Arabistan ve onların gerisinde NATO ve Amerika, Suriye devleti ve halkına bu reformları yapma izni vermiyor. Böylece İsrail’i Filistin ve Lübnan’ın baskısından kurtarma amaçlı düzenlemelerini gerçekleştirmek istiyorlar. Bizler, işte bu ikinci akımın karşısında duruyoruz ve Suriye devletinin süratle reform yolunda hareket etmesi gerektiği kanısındayız.”

Muhsin Rızai, Suriye rejimi ve Beşşar Esed’in desteklenmesi doğru mu, şeklindeki bir soruyu da, “Biz Suriye’yi şartlı destekliyoruz, yani savunmamız mutlak değil, bu desteğimizin nedeni Amerikalıların buraya girmesine engel olmak. Suriye’nin düşüşünden sonra aleyhimize gerçekleşecek hadiseleri biliyoruz ve buna engel olmak istiyoruz” diye cevapladı.

Rızai, Batı’nın Suriye’ye saldırma ihtimali ve Rusya ve Çin’in bunun karşısındaki tavırları hakkında kendisine yöneltilen bir sorunun cevabında ise, “Ocak ayında Suriye’ye saldıracakları kesin idi, fakat bu birkaç sebepten dolayı gerçekleşmedi. Bu nedenlerden biri, Esad karşıtlarından birinin Hristiyanları tehdit etmesi ve Esad sonrasında katliama uğratılmaları korkusunun doğmasıdır” dedi.

Muhsin Rızai, “Suriye’ye saldırı olması durumunda nasıl tepki vereceğimizi şimdiden söylemek mümkün değil, fakat İran’ın bu durumda sessizce bir kenarda oturmayacağını bilmeliyiz” şeklinde konuştu.


medyasafak
Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg