slogan
     

İslam Devrimi Muhafızlarının Bir Yıl İçindeki İkinci Zaferi

4 Aralık 2012 Salı

Amerikan RQ-170’in indirilmesinin yıldönümünde, Salı günü İran, İslam İnkılabı Muhafızları Ordusu kuvvetlerinin Fars Körfezi üzerinde uçan Amerika Birleşik Devletlerine ait insansız hava aracı Scaneagle’ı Tahran’ın hava sahasını ihlal ettikten sonra avladığını açıkladı.

http://www.medyasafak.com/resim/haber/jelveh20121204092157990_905009833880.jpg
Devrim Muhafızlarının bir yıl içinde ikinci Amerikan insansız hava aracı yakalama zaferi

Amerikan RQ-170’in indirilmesinin yıldönümünde, Salı günü İran, İslam İnkılabı Muhafızları Ordusu kuvvetlerinin Fars Körfezi üzerinde uçan Amerika Birleşik Devletlerine ait insansız hava aracı Scaneagle’ı Tahran’ın hava sahasını ihlal ettikten sonra avladığını açıkladı.

İslam İnkılâbı Muhafızları Ordusu açıklamasında, “Yeri saptanılan Amerikan insansız hava aracı son birkaç gündür Fars Körfezi’nin genel bölgesinde bilgi toplamak için casusluk operasyonu yaparken İslam İnkılâbı Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri’nin savaş uçaklarına karşıtı bölümü ve kontrol üniteleri tarafından İran hava sahasına girmesinin ardından hemen yakalandı”, denildi.

Tuğamiral Ali Fadavi İran’ın yakalanan insansız hava aracının İslam Cumhuriyeti hakkında istihbarat topladığına inandığını açıklayarak, “Bu tip insansız hava araçları genelliklebüyük savaşgemilerinden g gönderilir” açıklamasını yaptı.

Resmi haber ajansı IRNA Fadavi’nin İslam İnkılâbı Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetlerinin istihbarat menzilinin nihai noktasına kadar her çeşit görevi tatbike ve Fars Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nın stratejik bölgesindeki yabancıların hareketlerini kontrol etmeye hazır olduğunu söylediğini bildirdi.

İran’daki Fars haber ajansı ise İslam İnkılâbı Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri’nin hava savunma bölümleri ve kontrol sistemleri tarafından yakalanan ve kontrol altına alınan insansız hava aracının son birkaç gündür Fars Körfezi’nin genel bölgesi üzerinde uçtuğunu söyledi.

Scaneale küçük, düşük maliyetli, uzun süre havada kalabilen, katlanabilir, kızılötesi kamera ile donatılmış bir insansız hava aracıdır. Bu araç ilk kez Boeing tarafından 2005 yılında hizmete sunuldu.

Scaneagle insansız hava araçlarının Afganistan’da “terörizm”e karşı Amerika önderliğindeki savaşta büyük role sahip olduğu bildiriliyor.

İran on iki ay içinde ikinci kez hava sahası üzerinde süzülen Amerikan insansız hava araçlarını avladı. İlki 4 Aralık 2011’de indirilen RQ-170 model bir insansız hava aracıydı.

medyaşafak

 

 

 
Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg