"ABD ve Bölgesel Müttefikleri Suriyeli Militanları Silahlandırıyor"

"ABD ve Bölgesel Müttefikleri Suriyeli Militanları Silahlandırıyor"
"Russia Today öldürülen Suriyeli askerlerin yedi kişi olduğunu söyledi. Sayıyı doğrulayamam ama bazı askerlerin çatışmada yara almaksızın öldüklerini doğrulayabilirim ve onların komutanları bunun sebebinin onlara temas eden biyolojik veya kimyasal içerik olabileceğini tahmin ettiler."

Ala'a İbrahim: Amerika Birleşik Devletleri ve bölgesel müttefikleri Suriyeli militanları silahlandırıyor


Bir politik analist Press TV'ye politik çözüm tamamıyla uluslararası oyuncuların Suriye krizine karşı tutumlarına bağlı ama büyük oyuncuların politik olmayan duruşları değişti, dedi.


Bu yorum Birleşmiş Milletler – Arap Birliği Ligi Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar İbrahimi'nin ülkede aylardır süren krizi sona erdirme teşebbüsü için Şam'a ulaşmasından sonra geldi.


Press TV serbest gazeteci Ala'a İbrahim ile meseleyi derinlemesine tartışmak için bir röportaj gerçekleştirdi.


Aşağıdaki metin bu röportajın yaklaşık bir çözümüdür.Press TV: Şimdi biz olandan ve durumdan bahsettik ve politik bir çözüm hala uzak görünüyor. Elbette Birleşmiş Milletler – Arap Birliği elçisinin şu an Suriye'de olduğunu biliyoruz. Bunun bu sefer bir farklılık yaratabilmesi için bir şans var mı?


İbrahim: Peki, herkes politik bir çözüm yaklaşıyor diyor. Herkes Suriye krizinde yeni bir politik çözümün eşiğindeyiz diyor ama Suriye içinde veya dışında sahadaki gelişmelere bakarsak bunun tamamıyla doğru olmayabileceğini göreceğiz.


Rusya tutumunu değiştirmedi, Amerika Birleşik Devletleri tutumunu değiştirmedi, yabancı destekli isyancılar hala hükümet kuvvetlerine karşı saldırılar başlatıyorlar, Suriye içinde kontrol ettikleri alanları güçlendirmeye çalışıyorlar ve birçok kişi isyancılar bir çözüme ulaşılıyor olduğundan mevcut alanları kontrol ettiklerini ispatlamaya çalıştığı için bunun yaklaşan bir çözümün işareti olabileceğini söylüyor. İsyancılar bu hatları sabitlemeyi ve yerleşmeyi başardılar ve Suriye içindeki bu bölgelerde kontrolü ele aldılar.


Herkes bunu söylüyor ama bence bu şimdilik uzak ihtimal.


Press TV: Niçin bunun uzak ihtimal olduğunu düşünüyorsunuz?


İbrahim: Peki, aslında size söylediğim gibi politik bir çözüm tamamıyla uluslararası oyuncuların krize yönelik tutumlarını bağlıdır. Rusya tutumunu değiştirmedi, Batılı oyuncular duruşlarını değiştirmediler, görülüyor ki, Amerikalılar hala silah gönderiyorlar, isyancılara Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan yoluyla hala para gönderilmesine izin veriyorlar, Katar ve Suudi Arabistan finans sağlıyor ve Türkiye isyancılara lojistik desteğe müsaade ediyor.Amerika Birleşik Devletleri temel bir aktördür ve diğer başlıca Batılı oyuncular hala yurtdışındaki ana muhalif grup olan sözde Koalisyon'u destekliyorlar ve dediğim gibi, büyük oyuncuların politik duruşları değişmedi. Bu durumda nasıl barışçıl bir çözüm, kriz için politik bir çözüm olacak? Yine eklemeliyiz ki, sahadaki gelişmeler de kesinleşmiş değil.
 

Press TV: Yine isyancıların uçaklara bile ateş açtıklarına ve Halep havaalanını tehdit ettiklerine dair haberler var. Görülüyor ki isyancıların sınırsız eylemleri var ve bunlara karşı uluslararası bir kınama bile yok, siz bu işe ne diyorsunuz?


İbrahim: Peki, her şeyden evvel, bence nefesimizi tutup Suriye'deki isyancılar için uluslararası bir kınamayı beklememeliyiz. Tüm bunlardan sonra, onlar uluslararası şekilde destekleniyorlar ve küresel olarak dikkate alınıyorlar ve sözde uluslararası toplum olarak isimlendirilenler içinde yer alan başlıca uluslararası oyuncular bu isyancıları destekliyorlar.


Zaten onlar silahlarını Suriye'deki halktan almıyorlar. NATO ülkelerinden, Türkiye, Katar ve Suriye gibi ülkelerden ve diğer ülkelerden alıyorlar.


Ama sizin temel sorunuza dönersek, bence belki ilk kez Halep havaalanından kalkmakta olan sivil bir uçağa ateş açtılar ama unutmamak gerekir ki, isyancılar Halep havaalanının içinde ve dışında seyahat etmeyi askeri operasyonların Halep'te başlamasından beri üç dört aydır çok zor hale getirmişlerdi. Havaalanına girmek ve çıkmak çok zordu. Havaalanı yolu her zaman güvenli değildi ve tehlikeliydi.

Bu durumda, bence bu, hükümet kuvvetleri ile yabancı destekli isyancılar arasındaki karşılaşmada yeni bir dönüm noktasının işareti değildir ama daha evvel dediğim gibi, bu, isyancıların sahada bir çeşit kontrol sağladıklarını ispatlamaya çalıştıklarını ve bu kontrolü yerleştirmeyi denediklerini ortaya koyar ve herkeste politik bir çözümün yaklaşmakta olduğuna dair ortak bir kanı oluşturur.


Press TV: İsyancıların Suriye askerlerine karşı kimyasal silah kullandıklarına dair haberler var, bunu doğrulayıp doğrulamayacağınızı bilmek istiyorum


İbrahim: Peki, size bir şeyler söyleyeceğim. Haberin aslı, bunu Dara'a'daki bir komutanın yine Dara'a'daki bir başka komutana söylediğini aktaran Russia Today'den geldi.


Bana dediler ki, askerlerin bilinmeyen sebeplerle öldüklerine dair olaylar var, onlar kesin ölüm sebebini şu an doğrulayamaz ama bunların bazıları, bir çeşit kimyasal içerik olabileceğine dair tahminlerdir ancak adli tıp raporlarını, bu askerlerin nasıl öldürüldüklerini açıklayan askeri soruşturma neticesini görmeden evvel konuşmak için çok erken.


Russia Today öldürülenlerin yedi kişi olduğunu söyledi. Sayıyı doğrulayamam ama bazı askerlerin çatışmada yara almaksızın öldüklerini doğrulayabilirim ve onların komutanları bunun sebebinin onlara temas eden biyolojik veya kimyasal içerik olabileceğini tahmin ettiler.


medyasafak.com