slogan
     

Siyonist Rejim, Batı Şeria’daki Üç Yerleşkeyi Daha “Resmen” İşgal Etti

26 Nisan 2012 Perşembe

Salı günü Başbakan Benjamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamaya göre İsrail, uluslararası kanunlara göre gayri kanuni olan bir işe girişerek işgal altındaki Batı Şeria’da üç ileri karakol yerleşkesine yasal statü kazandırdı.

http://www.medyasafak.com/resim/haber/images_482385126437.jpg
Siyonist Rejim, Batı Şeria’daki Üç Yerleşkeyi Daha “Resmen” İşgal Etti

Salı günü Başbakan Benjamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamaya göre İsrail, uluslararası kanunlara göre gayri kanuni olan bir işe girişerek işgal altındaki Batı Şeria’da üç ileri karakol yerleşkesine yasal statü kazandırdı.

Açıklamada “Geçen Pazartesi Bakanlar Kurulu toplantısında, eski hükümetlerin kararını takip ederek 1990’larda kurulan üç yerleşkeye yasallık kazandırılmasına karar verildiği” belirtildi.

Bruchin, Rechelim ve Sansana adlı üç ileri karakol, kurulduklarından bu yana İsrail yasal statüsüne sahip değillerdi.

240 kişinin ikamet ettiği Rechelim ile birlikte Kuzey Batı Şeria’da bulunan Bruchin’in 350 sakini var. Sansana da, Güney Batı Şeria’da Halilürrahman yakınlarında bulunuyor ve 240 kişinin evi konumunda.

Siyonist rejimin aşırı sağcı hükümeti Yüksek Mahkemeye ileri karakolların statüsünü belirlemek konusunda başvuruda bulunmuştu. Pazar günü ise Netanyahu projeye yasal bir zemin hazırlamak üzere dört kişilik bir bakanlar kurulu kurdu.

Filistin yönetimi barış görüşmelerini yeniden başlatmak için yerleşimin durdurulması çağrısında bulunarak İsraillilerin kararını şiddetle eleştirdi.

Filistin yönetimi sözcüsü Nabil Ebu Rudeina AFP’ye verdiği demeçte, “Yerleşkeler hakkındaki karar, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Mahmut Abbas’a yanıtıdır” dedi.

Filistinliler yerleşimi durdurmadıkları sürece İsrail ile barış görüşmeleri yapmayı reddetmişti.

İsrailliler bölgeyi kendi topraklarına katmanın yollarını aradığından, Netanyahu bunun yerine Batı Şeria’da uluslararası hukuku ihlal ederek illegal yerleşim aktivitelerini genişletti.

Peace Now örgütünün İsrail yerleşimini izleme sorumlusu Hagit Ofran, hileli bir yolla yeni yerleşim yerleri kurmasından dolayı hükümeti şiddetli bir şekilde eleştirdi.

Ofran, AFP’ye Salı günü verdiği demeçte, “İsrail hükümeti gerçek siyasetinin ne olduğunu gösteriyor. Barış görüşmelerine gitmek yerine yeni yerleşkeler inşa ediyorlar. 1990’dan bu yana ilk defa İsrail hükümeti yeni yerleşkeler kurma kararı aldı ve hükümetin bu yeni yerleşkelerin tesisi amacıyla bir kurul oluşturma girişimi, gerçek siyasetini kamuoyundan gizlemek için yapılmış bir hiledir ” dedi.

Ofran, “Karar var olan gerçeklikleri değiştirdi. Bunca yıldır bu ileri karakollar yasal değillerdi, devlet onların gerçekte var olmadığın iddia ediyordu ama birden var oldukları ortaya çıktı” diye konuştu.

İsrail,  kendi hükümet kararı olmaksızın ileri karakol inşasının yasal olmayacağını düşünüyor ancak uluslararası kamuoyu hükümet onayı olsun ya da olmasın tüm yerleşimlerin kanun dışı olduğu görüşüde.

Siyonist rejim, 1967’den beri askeri işgal altında olan Batı Şeria’da apartheid sistemi kurmakla suçlanıyor. Yahudi yerleşimlere olağanüstü ayrıcalıklar tanınırken, bölgenin yerlisi olan Filistinlilere ağır kısıtlamalar getiriliyor.

medyasafak   

        

 
Öne Çıkan Haberler

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg

ÖZEL: İlk kez: Devrim Muhafızları ve Hizbullah'ın Bosna

48330-hqdefault.jpg