slogan
     

"Ayetullah Mücteba Tahranî’nin Tebessümü"

10 Ocak 2013 Perşembe

Muhsin Rızai'nin, geçtiğimiz günlerde fena yurduna elveda diyen Rabbani alim Ayetullah Tahrani hakkında kaleme aldığı yazısı...

Muhsin Rızaî

Merhum Ayetullah Mücteba Tahranî'ye dair zihnimde çok fazla hatıra canlanır. Ama bu yazıda, bu seçkin ahlak üstadı âlime hasta yatağında tebessüm ettiren ve zihnimde kendisiyle görüşmenin tatlılığını daima diri tutan hatırama kısaca değinmekle yetineceğim.

Büyük ahlak üstadı ve seçkin âlim merhum Ayetullah Mücteba Tahranî üstün erdemlere sahipti. Her insanı ahlakı ve ameliyle etkisi altına alırdı. Masum İmamlara (a.s) gösterdiği edep ve ihtiram herkesin dilindeydi. Bereketli ömrünü İslam dinine hizmet ve Allah'a kulluk etmek için harcadı.

Merhum Ayetullah Mücteba Tahranî'ye dair zihnimde çok fazla hatıra canlanır. Ama bu yazıda, bu seçkin ahlak üstadı âlime hasta yatağında tebessüm ettiren ve zihnimde kendisiyle görüşmenin tatlılığını daima diri tutan hatırama kısaca değinmekle yetineceğim.

Merhumu hasta yatağında ziyarete gitmiştim. Büyük oğlu başucundaydı. Hal hatır sorduktan sonra Ayetullah Mücteba Tahranî'nin ahlak derslerine duyduğum ilgiyle kitaplarının yayımından söz ettik. Orada bir yayıncının kendi başına merhumun kitaplarını yayımladığını öğrendim. Ayetullah Tahranî'nin derslerinde sabır konusunu uzun uzun ele aldığını bildiğimden sabırla ilgili kitabını sordum. Oğluna, bugünlerde ülkemizde sabra çok ihtiyaç var. Bazı yetkililer sabırsız davranıyorlar, hiçbir şeye tahammülleri yok, dedim. O sırada Ayetullah Mücteba Tahranî'nin tebessüm ettiğini fark ettim ve bu büyük âlimin tebessüm etmesine sebep olduğum için sevindim.

Kendisiyle görüştüğüm uzun yıllar boyunca Ayetullah Mücteba Tahranî'den çok şey öğrendim. O, inanç ve ahlak sınırlarını korumaya özen gösterirdi ve nuranî ayetlerin tahkik, tedris ve teemmülünde tevfik sahibi bir âlimdi.

Ayetullah Mücteba Tahranî'nin Tahran'daki ahlak dersleri uzun zamandır eşine az rastlanır meclislere dönüşmüştü. Bu meclisler Tahranlılar için bereket kaynağı, birçok sıradan insan için de muvaffakiyet vesilesiydi. İrfana ve ahlaka ilgi duyan gençler bu meclislere katılır, ruhlarının terbiyesiyle meşgul olurlardı. Nitekim Tahranlı birçok İnkılâp Muhafızı ve besici bu meclislerde yetişmiş, Ayetullah Mücteba Tahranî'nin vaazlarından beslenmiş, bu büyük âlimin ahlakî öğretilerinin ışığında İslam'a aşkla bağlanmış ve vatanı koruma dersi almışlardı.

Ayetullah Mücteba Tahranî amel eden âlimlerdendi; nefis tezkiyesi, ahlaka riayet ve takvanın eşliğinde Allah yolunda ilerler ve söz ve amelleriyle beraberindekilerden Velayeti Fakih'e tabi olmalarını ve İslam Cumhuriyeti'nin kanunlarına uymalarını isterdi.

Alçakgönüllülük ilminin, güzel ahlakı aklının ve güler yüzlülüğü hilminin ve sabrının süsüydü. Hayatı boyunca ve kulluk yolunda hep Allah'ın rızasını elde etmeye çalıştı.

medyasafak.com


Öne Çıkan Haberler

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg

ÖZEL: İlk kez: Devrim Muhafızları ve Hizbullah'ın Bosna

48330-hqdefault.jpg