slogan
     

"İran, 2010’daki Stuxnet Saldırısından Sonra Siber Kapasitesini Güçlendirdi"

19 Ocak 2013 Cumartesi

Amerikan ordusundan üst düzey bir yetkili İran, nükleer tesisine yönelik Stunex bilgisayar virüsüyle 2010’da gerçekleştirilen saldırıya tepki olarak siber kapasitesini güçlendirdi, diyerek bunun gelecekte “hafife alınmaması gereken bir şey” olacağını vurguladı.

Amerikan Hava Kuvvetlerinden üst düzey bir yetkili İran, nükleer tesisine yönelik Stunex bilgisayar virüsüyle 2010'da gerçekleştirilen saldırıya tepki olarak siber kapasitesini güçlendirdi, diyerek bunun gelecekte “hafife alınmaması gereken bir şey” olacağını vurguladı.

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı komutanı General William Shelton Perşembe günü, “İranlıların durumu hakkında konuşmak zordur. Şurası açık ki, Natanz nükleer tesisindeki durum onların tepkisini doğurdu. Onlar hafife alınmaması gereken bir şey olacaklar, potansiyel kapasitelerini yıllar boyunca geliştirecek ve Amerika Birleşik Devletlerine yönelik potansiyel tehdidi temsil edecekler”, dedi.


General, bununla birlikte, İran'ın Amerikan yönetimi bilgisayar ağını akamete uğratma yeteneği hakkında yorumda bulunmayı reddetti.


10 Ocak'ta İran'ın Birleşmiş Milletler elçisi, İran hükümetinin Amerika Birleşik Devletleri Bankacılık sistemine yönelik siber saldırıların arkasında olduğu iddialarını reddetmişti.


Elçi açıklamasında, İslam Cumhuriyeti devletlerin egemenlik hakkını ihlal yoluyla önemli hizmet sağlayan kuruluşları hedef alan herhangi bir kötü amaçlı yazılım kullanımını kınar, dedi.


Amerika Birleşik Devletleri Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) İran'ın Amerika Birleşik Devletleri finansal kuruluşlarına siber atağı yönettiğini iddia etmişti.

İran geçen birkaç yılda bazı siber saldırıların hedefi olmuştu.


Haziran 2012'de New York Times, Başkan Barack Obama'nın ülkenin nükleer enerji programını sabote etmek için Stuxnet bilgisayar virüsü ile İran'a karşı bir siber saldırı düzenlenmesi yönünde gizli emir verdiğini duyurmuştu.


Haziran 2012'de Washington Post tarafından yayımlanan bir haberde, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail'in birlikte,  İran hakkında casusluk yapmak üzere, Flame isminde –Stuxnet benzeri istihbarat yazılımı-  bir bilgisayar virüsü yarattıkları söylendi.

İranlı yetkililer tarafından ilk kez Haziran 2010'da tanımlanan Stuxnet, bir kontrol sistemi kullanarak bilgisayarlara bulaşmak üzere hazırlanan ve su sağlayıcıları, petrol kuleleri ve enerji tesislerini yöneten endüstrileri tercih eden kötü amaçlı bir yazılımdır.

Temmuz 2010'da medya haberleri Stuxnet'in dünya çapında endüstriyel bilgisayarları hedeflediğini ve İran'ın saldırının ana hedefi olduğunu iddia etti. Haberlerde İran'ın Buşehr Nükleer Enerji Santralinin siber atağın merkezinde olduğu söylendi.

Fakat İranlı uzmanlar ülkenin endüstriyel tesislerine ve kaynaklarına  hasar verebilecek nitelikteki virüsü tam zamanında tespit ettiler. Böylesi  saldırılara cevaben İran, kendi nükleer tesisleri, enerji santralleri, veri merkezleri ve bankaları da dahil olmak üzere ülkenin maksimum güvenlik gerektiren ağlarına veri girişine veyahut veri çalınmasına neden olan bilgisayar solucanlarını  önlemek için  bir siber savunma merkezini devreye soktu . 
 

medyasafak.com
 

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg