slogan
     

İmam Hamenei: Ben Bir Devrimciyim, Diplomat Değil

8 Şubat 2013 Cuma

Ayetullah Hamanei İran Deniz Kuvvetleri yetkilileri ve komutanları ile Salı günü yaptığı toplantıda, “Ben bir diplomat değilim. Bir devrimciyim ve açık, dürüst ve kesin konuşurum. Bir görüşme ancak görüşmeyi teklif eden taraf iyi niyet gösterdiğinde düşünülür”, dedi.

Ayetullah Hamanei ABD ile baskı altında görüşmeyi reddetti

 

İslam İnkılâbı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei baskı ve tehditler altında ABD ile herhangi bir görüşmeyi reddetti.


Ayetullah Hamanei İran Deniz Kuvvetleri yetkilileri ve komutanları ile Salı günü yaptığı toplantıda, “Ben bir diplomat değilim. Bir devrimciyim ve açık, dürüst ve kesin konuşurum. Bir görüşme ancak görüşmeyi teklif eden taraf iyi niyetini gösterdiğinde düşünülür”, dedi.


Rehber, “Müzakere iki taraf iyi niyetle, eşit şartlar altında ve birbirlerini aldatmak istemeksizin konuştuklarında anlamlıdır. Bu yüzden, ‘müzakere etmek için müzakere', ‘taktik gereği müzakere' ve  bir süper gücün dünyaya jest yaptığını kabul ettirmek amacıyla müzakere teklifi aldatıcı bir harekettir”, şeklinde konuştu.


Ayetullah Hamanei geçen dört yıl boyunca komploların devamı, isyancıların kışkırtılması ve İran halkının bilim adamlarına suikast düzenleyen teröristlerin desteklenmesi dışında ABD'den gelen bir şey görülmediğini de ifade etti ve “Siz (Amerikalılar) İran'a silah doğrultuyor ve ‘ya müzakereler ya da tetiği çekeceğiz!', diyorsunuz. Bilmelisiniz ki, baskı ve müzakereler birlikte olmaz ve İran halkı bu gibi şeylerle yıldırılamayacaktır” dedi.


Ayetullah Hamanei Amerikalı yetkililer tarafından yapılan, “top şimdi İran'ın sahasında” açıklamasına işaret etti ve “Top sizin sahanızda zira müzakerelerin konuşulması ile aynı zamanda baskı ve tehditlerin devam etmesinin hiçbir mantığı olup olmadığı sorusuna siz cevap vermelisiniz”, diye konuştu.


Bununla birlikte, İmam Hamenei, “Biz, elbette Amerikalıların Orta Doğu politikası başarısız olduğundan ve bu başarısızlığı telafi etmek için kozlarını oynamaları gerektiğinden, onların müzakerelere olan ihtiyacını anlıyoruz”, açıklamasında bulundu.


İran'ın müzakere masasına götürülmesi Amerika'nın ihtiyaç duyduğu kozdur, diyen Ayetullah Hamanei, devamla, Amerika dünyaya iyi niyetli olduğunu söylemek istiyor, dedi ve ekledi, “Buna rağmen kimse hiçbir iyi niyet görmüyor.”,  “Geçen 60 yılda hiçbir sözlerini yerine getirmediklerinden dolayı Amerika Birleşik Devletleri ile müzakere hiçbir problemi çözmedi.”


Darbeler, askeri provokasyon, saldırgan düşmanlara yönelik sınırsız destek, sert savaş, yumuşak savaş, Batı'nın şeytani medya imparatorluğu yoluyla uyguladığı yoğun baskı olduğu kadar sertleşen ve giderek artan yaptırımlar dahil olmak üzere İran düşmanları tarafından üretilen komplolara atıfla Ayetullah Hamanei, son otuz yıl boyunca düşmanların İran halkını İslam Cumhuriyeti sebebiyle hayal kırıklığına uğratmaya çalıştıklarını ancak başaramadıklarını, ifade etti.


İslam Devrimi Rehberi, İran halkının milli menfaatlerden, egemenlik hakkından ve ülkenin ilerlemesinden Amerika Birleşik Devletleri'ni razı etmek için vazgeçecek herkesi cezalandıracağını da vurguladı.


2 Şubat'ta Almanya'da yapılan 49. senelik Münih Güvenlik Konferansı'ndaki konuşmasında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Washington İran ile ülkenin nükleer enerji programı hakkında doğrudan görüşmelere hazır, demişti.


Amerika Birleşik Devletleri, İsrail rejimi ve bazı müttefikleri sürekli olarak İran'ı nükleer programının sivil olmayan amaçlar takip etmekle suçladılar.


İran, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması imzacısı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı üyesi olarak barışçıl amaçlarla nükleer teknoloji geliştirmek ve edinmek hakkı olduğunu savunuyor.


medyasafak.com

 

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg