Amos Gilad: Hizbullah Yüksek Teknolojili Scud Füzelerine Sahip

Amos Gilad: Hizbullah Yüksek Teknolojili Scud Füzelerine Sahip
Gilad, “Hizbullah’ın elde ettiği bu füzeler Rus Scud-D füzeleridir. Bu Scud füzeleri Suriye ordusu tarafından halen kullanılanlara benzemez, bunlar çok daha gelişmiş ve öldürücüdür, menzilleri 700 kilometredir ve 150 kilogramdan fazla savaş başlığı taşırlar”, dedi.

İsrail Savaş Bakanlığı'nda şube başkanı General Amos Gilad, “Hizbullah yakın zaman evvel ileri teknolojili Scud-D füzeleriyle silahlanmayı başardı, (bize) umulmadık bir zarar verebilir ve İsrail'de her bölgeye ulaşabilir”, şeklinde konuştu.


Tel Aviv'de salı günü gerçekleştirilen Üçüncü Yıllık İsrail Çokuluslu Füze Savunma Konferansı sırasında Gilad, “Hizbullah'ın elde ettiği bu füzeler Rus Scud-D füzeleridir. Bu Scud füzeleri Suriye ordusu tarafından halen kullanılanlara benzemez, bunlar çok daha gelişmiş ve öldürücüdür, menzilleri 700 kilometredir ve 150 kilogramdan fazla savaş başlığı taşırlar”, dedi.


Bundan ayrı olarak, İsrailli Walla isimli internet sitesi, güvenlik teşkilatlarının İsrail ile yüzleşmekte kullanacağı için Hizbullah'ın bu silahları elde edişinden ciddi bir biçimde korktuklarının altını çizerek, “Hizbullah son birkaç ay boyunca SA-17 hava savunma sistemleri dahil olmak üzere gelişmiş silahlar elde etmeye teşebbüs etti”, açıklamasını yaptı.


Walla internet sitesi, “Bu tip bir füze kimyasal veya biyolojik patlayıcı başlık taşıyabilir ve tüm İsrail”i kapsar”, diyen Siyonist bir kaynağa atıfta bulundu. Aynı kaynak devamla, “Eğer bu füze doğrudan bir binayı hedeflerse, onu yok edebilecektir”, dedi.


Yabancı kaynaklara göre, Walla, “Bir tek füze (bile) çok güçlü bir caydırıcılık yaratmaya yeteceğinden (Hizbullah'ın) Scud füzelerini elde edişi Orta Doğu'daki dengeleri değiştirir”, diyerek,  “Tel Aviv ve bütün İsrail bölgelerine ulaşabilen Fetih 110 füzeleri dahil olmak üzere, Hizbullah 50 bin civarında füzeye sahip”, açıklamasında bulundu.


medyasafak.com