slogan
     

Suud İstihbaratı Suriye’deki El-Nusra Örgütünü Fonluyor

11 Mart 2013 Pazartesi

Bir haberde, Suudi istihbarat servisi Suriye’deki El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi grubuna finansal destek sağladı, deniliyor.

Online Newsletter sitesi yabancı istihbarat servislerine atıfta bulunarak Suudi Arabistan'ın Prens Bender bin Sultan bir Abdulaziz yönetimindeki Genel İstihbarat Başkanlığı El-Nusra Cephesi'ne yardım sağlamak için Irak'taki teröristlerle ilişkisinden istifade etti, dedi.


Haberde, “Genel İstihbarat Başkanlığından fonlanması ve Lübnan'daki Suudi istihbaratından destek görmesi nedeniyle Nusra, kuvvetlerini süratle silahlandırabiliyordu”, denildi.


The Intelligence Online Newsletter sitesi Suudi gizli belgelerini göstererek Suudi İçişleri Bakanlığının Suriye'ye Riyad'ın planlarıyla ilişkili militanlara para ve silah sağlamak üzere bir askeri yetkili gönderdiğini de doğruladı.


Suriye'de kriz Mart 2011 ortasında başladı. Çok sayıda Suriyeli güvenlik kuvveti dahil olmak üzere birçok insan karışıklıkta öldü. Bazı uluslararası insan hakları kuruluşları militan grupların savaş suçları işlediğini söyledi.


Suriye hükümeti kaosun ülke dışından yönetildiğini söylüyor.


6 Mart'ta Özgür Suriye Ordusu'nun bir komutanı Batılı ülkelerden Suriye'deki militanlara daha çok yardım etmeleri için çok daha fazla silah ve cephane isteyen bir açıklamada bulundu.


medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg