slogan
     

CIA Suriye’deki Militanlara İstihbarat Sağlıyor

25 Mart 2013 Pazartesi

Adı verilmeyen ve eski ABD yetkililerinin açıklamalarına yer veren The Wall Street Journal gazetesi Cumartesi günü CIA’in, Fars Körfezi Arap devletlerinden silah desteği alan militanların teftiş edilmesine yardımcı olmak üzere subaylarını Türkiye’ye sevk ettiğini yazdı.

Press TV


Bir rapor, CIA'in Suriye'deki yabancı destekli militanlara, onları Beşar Esad hükümetine karşı güçlendirmek amacıyla istihbarat desteği sağladığını söylüyor.


Adı verilmeyen ve eski ABD yetkililerinin açıklamalarına yer veren The Wall Street Journal gazetesi Cumartesi günü CIA'in, Fars Körfezi Arap devletlerinden silah desteği alan militanların teftiş edilmesine yardımcı olmak üzere subaylarını Türkiye'ye sevk ettiğini yazdı. 

Raporda CIA'in ayrıca militanlara farklı silah tiplerinin kullanılması konusunda eğitim vermek üzere İngiliz, Fransız ve Ürdün istihbarat servisleriyle ortaklaşa hareket ettiği belirtildi.  

Bu haberlerle eş zamanlı olarak, iki ülkede yapılan YouGov-Cambridge anketi, Amerikan ve İngiliz kamuoylarının, Suriye'de Beşar Esad hükümetini devirme amaçlı bir askeri müdahaleye karşı olduklarını ortaya koydu. 

Aynı sıralarda AB devletleri de, Suriye'deki militanlara silah desteği sağlama konusunda derin bir bölünme yaşadı ve birliğin son iki toplantısı bu konuda hiçbir sonuca ulaşamadan sona erdi. 

Suriye'deki militanlar, Esad hükümetine karşı olan savaşlarında Kitle İmha Silahlarına başvurdu. 

Militanların 19 Mart günü Suriye'nin kuzeydeki Halep kenti yakınlarındaki Han el Asel köyüne zehirli gaz içeren bir roket fırlatması sonrasında en az 25 kişi öldü ve çok sayıda kişi yaralandı. 

Bu ölümcül saldırı, Suriye muhalif koalisyonunun, sonradan Amerikan vatandaşı olmuş Ghassan Hitto'yu sözde muhalif geçiş hükümetinin başbakanı seçmesinden saatler sonra gerçekleşmişti. 
 

medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg