Suudi Ağır Silahları Halep'te

Suudi Ağır Silahları Halep'te
DEBKAfile’ın özel istihbarat kaynaklarına göre Suriye’nin en büyük şehri Halep’in denetimi için savaşan Suriyeli isyancılar, Suudi istihbarat şefi Prens Bender bin Sultan’ın yürüttüğü geniş ölçekli bir operasyon yoluyla ilk ağır silahlarını – 220-mm MLRS roket fırlatıcıları – edindi.

Suudi ağır silahlarının Suriyeli isyancılara gönderilmesi Arap zirvesinde kavgaya neden oldu


Debka.com


DEBKAfile'ın özel istihbarat kaynaklarına göre Suriye'nin en büyük şehri Halep'in denetimi için savaşan Suriyeli isyancılar, Suudi istihbarat şefi Prens Bender bin Sultan'ın yürüttüğü geniş ölçekli bir operasyon yoluyla ilk ağır silahlarını – 220-mm MLRS roket fırlatıcıları – edindi.


Bender bin Sultan'ın ajanları, Balkan ülkeleri Sırbistan, Bosna, Hırvatistan ve Kosova'ya koşuşturarak büyük nakit tomarlarıyla, 70 kilometre mesafeye çok sayıda 220 mm'lik roket fırlatabilen Rus yapımı MLRS (Smerch) ve Hurricane fırlatıcılar satın aldı.


Suudiler, isyancıların Halep uluslararası havaalanına bağlı Nayrab hava üssünü ele geçirmelerini hızlandırmayı umuyorlar. Suudi prensi kişisel olarak Nayrab savaşını kendi kanatları altına aldı, zira buranın denetimi için bir yıldan uzun zamandır süren savaşın açmaza düşmesinden sonra, bir zamanlar Suriye'nin ticaret ve nüfus merkezi olan Halep'in fethedilmesinin anahtarının burası olduğuna ikna oldu.


Aynı zamanda hava üssünün düşmesi Esad'ın ordusuna yönelik büyük çaplı İran ve Rus hava sevkiyatlarını belirgin derecede azaltacaktır.


Şam civarındaki hava tesisleri isyancı ateşinin hedefi olduktan sonra Rusya, Suriye ordusu için silah ve yedek parça taşıyan kargo uçaklarını Nayrab'a getiriyor. Moskova bu nedenle isyancıları, Nayrab'a inen veya buradan kalkan Rus uçaklarına saldırmaları halinde Rus özel kuvvetlerinin gelip üs civarında onların gücünü temizleyecekleri ve kendi korumalarını kendi ellerine alacakları yönünde uyardı.


İsyancıların Kuzey Suriye'nin Halep ve İdlib bölgelerindeki çok sayıda Alevi köyünü ele geçirmesinden sonra yakın zamanda Nayrab'a yönelik Rus ve İran hava sevkiyatları iki katına çıktı.


Beşar Esad'ın Alevi mezhebinin mensubu olan buraların sakinleri, ağırlıklı olarak da kadınlar ve çocuklar, isyancılardan gelecek cezalandırma korkusuyla kitleler halinde evlerini terk ediyorlar. Halen rejimin kontrolünde olan kıyı kasabaları olan Tartus ve Lazkiye'ye doğru yol alıyorlar.


Soru, bunun ne kadar süreceği. Mart ayının üçüncü haftasında Rus savaş gemileri, iskele ve tesislerinin Rus denizcilere gelerek gıda, su ve tıbbi yardım dilenen Alevi mültecilerle dolduğunu gördükten sonra Tartus limanına yanaşmayı durdurdu.


21 Mart'tan itibaren Akdeniz'deki Rus savaş gemilerine Tartus'tan uzak durması ve ziyaretlerini Lübnan'ın Beyrut limanına taşıması talimatı verildi.


Suudilerin Balkanlardan Halep'e ağır roket fırlatıcıları sevkiyatı operasyonu karmaşık bir operasyon.


Roketler, her biri 43.7 ton ağırlığında araçlara bağlı. Roketlerin kendisi 7.6 metre uzunluğunda ve 800 kilogram ağırlığında.


Prens Bender, Halep'teki isyancılara bu ağır topçu silahları transferini düzenlemek için, Türk Milli İstihbarat Teşkilatı başkanı Hakan Fidan'la temas kurdu. İki isim, Türk ordusunun koruması altında, Balkanlardan Türkiye üzerinden ve Suriye sınırı üzerinden Halep'e giden bir karayolu oluşturma konusunda anlaştı.


Kaynaklarımız Ankara'nın başlangıçta bunu reddettiğini, ancak Prens Bender'in Suudi Arabistan'a yapılan Türk ihracatlarının büyüklüğünü ve bunların askıya alınması durumunda Türk ekonomisine vereceği zararı katı bir şekilde hatırlatması üzerine bu durumun aşıldığını aktarıyor.


DEBKAfile'ın istihbarat ve Ortadoğu kaynaklarının açığa çıkardığına göre, Suudi Arabistan'ın Suriyeli isyancılara ağır silahlar tedarik ettiği haberleri, bu hafta Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirilen Arap Birliği zirvesinde şok etkisi yarattı ve zirvenin gürültülü bir şekilde sona ermesine neden oldu.


Toplantı salonunun koridorlarının altındaki özel görüşme odalarında Suudi ve Katarlı delegelerin birbirlerine sert hakaretler ettikleri ve yumruklaştıkları duyuldu. Konferansın gidişatı, Arap delegasyon üyelerinin onları ayırmaya girişmesiyle kesintiye uğradı. Karmaşayla sonuçlanması nedeniyle zirvenin üzerine tam bir karartma getirildi.  


Suudi hanedan yöneticileri ve Katar Emiri Hamad bin Halife el Sani, Suriye'deki iç çatışma konusunda aşırı derecede ihtilaf içinde olageldi. Riyad – ve özel olarak Prens Bender – Katarlıları El Kaide ile bağlantılı radikal gruplar da dâhil olmak üzere Müslüman Kardeşler'i Şam'da iktidara getirmeye çalışmakla suçluyor.


Katar Başbakanı ve Gizli Servis Şefi Şeyh Hamad bin Kasım buna, Suudi Arabistan'ın Suriye isyan hareketinin kontrolü için manevra yapmakla suçlayarak karşılık veriyor.


Suudiler Türk Başbakanı Erdoğan'ın Katar'ın yönetici ailesiyle olan yakın bağlarını kınıyor ve bu ailenin Suriye için Doha'nın planlarını teşvik ettiğini söylüyor.


Bender'in, Balkan ağır silahlarının Halep'e giden yolunun kolaylaştırılmasında Türkiye'nin aktif rol oynaması için ısrar etmesinin bir nedeni de bu.  


medyasafak.com