Hizbullah İsrail’i Golan Cephesiyle Tehdit Ediyor

Hizbullah İsrail’i Golan Cephesiyle Tehdit Ediyor
Hizbullah’a yakın bir kaynağa göre, yeni bir savaşta Lübnan ve Suriye’yi bölen sınırlar ortadan kalkacak ve "Direniş her yerden savaşabilecek ve roket fırlatabilecek. Golan, herhangi bir yeni savaşın parçası olacak. İsrail’le bir sonraki çatışma sadece 10 bin kilometrekare üzerinde değil, 195 bin kilometrekare üzerinde gerçekleşecek.”

Ali Haşim


Almonitor.com


5 Mayıs'ta Şam'a gerçekleşen İsrail saldırıları arasında, bölgede geniş çaplı bir savaş korkusu birçok kişinin kalbine ve zihnine yerleşti.


Lübnan'da insanlar, İsrail'le savaşın ne olduğunu iyi bilir. Temmuz-Ağustos 2006'daki son deneyim, onlara meydana gelebilecek yıkım ve ölüm rakamları konusunda net bir fikir verdi.


Bu insanlar ayrıca bugünkü Hizbullah'ın 2006 savaşında savaşmış olanla karşılaştırılmaması gerektiğini de biliyorlar. Hizbullah çok daha iyi silahlanmış ve eğitimli durumda ve ordusu, grubun lideri Seyyid Hasan Nasrallah'ın 14 Şubat 2008'de katledilen komutanı İmad Muğniye'nin cenazesinde söylediğine göre on binlerce kişiden oluşuyor.


Lübnan'ın güney sınırlarında, hayat normal görünüyor. Aşağı enlemlerde uçan İsrail savaş uçakları, insanların yaşamı üzerinde asgari bir etkiye sahip. Bu nedenle, çocukların sınırdan birkaç metre uzakta oynamaları çok sık görülen bir durum. Burada insanlar, yıkıcı bir savaşın, geçmişte örneği olmayan bir çatışmanın, belki binlerce, hatta on binlerce kişiyi öldürebilecek bir bölgesel çatışmanın yakın olduğu konusunda aynı fikirdeler. Bu nedenle hayatlarını son dakikaya kadar tam yaşama kararı almışlar.


Fakat ya bu son dakika, hiç kimsenin yıkımdan kaçamayacağı kadar yakınsa?

Hem Hizbullah hem de İsrail için bir sonraki savaş belirsizliği tolere edemez; açık bir galip olmalıdır. Gözlemcilere göre İsrail, Hamas'la olan son savaşı da dâhil olmak üzere bu yıl içinden geçtiği talimler ve bölgesel durum nedeniyle gücünün doruğunda. İsrail Demir Kubbe'yi test etti ve görece etkili olduğunu gördü. Peki ya Hizbullah?


9 Mayıs'ta grubun lideri, İsrail'in Şam'a yönelik saldırılarını değerlendirirken, "İsrail, Lübnan ve Filistin direnişini kuşatmak için Suriye'yi denklemden bütünüyle çıkarmak istiyor” dedi. Nasrallah, İsrail'in Suriye'yi direnişi desteklemenin ve ona silah tedarik etmenin rejimin çöküşüne yol açacağını söylemek için bombaladığını vurguladı.


Nasrallah'a göre Suriye'nin stratejik yanıtı "Golan Tepeleri'nde halk direnişi kampanyasının başlatılması" ve Şam'ın Hizbullah'a "oyun değiştirici" silahlar sağlama kararı oldu.


Bu ne anlama geliyor? Yıllardan beri İsrail, Hizbullah'ın 40,000 ila 60,000 arası roketi olduğu tahmininde bulundu. Sayı hiçbir zaman Hizbullah tarafından doğrulanmadı, fakat pek çok kişi grubun 2006'dan bugüne kadar depolarını her tür silahla doldurduğunu biliyor. Ana geçiş Şam üzerinden oluyordu, fakat elbette başka gizli yollar da var.


2006 savaşında Hizbullah, tanksavar alanındaki üstünlüğünü ortaya koymuş ve onlarca İsrail tankını yok etmişti. Grup ayrıca İsrail savaş gemisi Hanit 5'i hedef almış ve çok sayıda İsrailli mürettebatı öldürmüştü. Hizbullah aynı zamanda, Lübnan sınırına 80 kilometre (50 mil) mesafedeki Hadera şehrine kadar uzanan bir menzil içinde İsrail'e 4 bin dolayında roket fırlatabilmişti. Hizbullah'ın 2006 savaşındaki ve diğer tüm muharebelerdeki temel güçsüzlüğü, hava savunmasıydı.


Herhangi bir yeni savaşta Hizbullah'ın stratejisinin farklı olacağı kesindir. Nasrallah 17 Şubat 2011 tarihli konuşmasında, “Son savaşta kuzeyde sınırlı sayıda roket vardı. Bir sonraki savaşta İsrail'in tümünü hedef alacaklar” dedi. “İslami Direniş savaşçılarına söylüyorum: Hazır olun. Eğer Lübnan'a yeni bir savaş dayatılırsa, sizden Celile'yi almanızı, Celile'yi özgürleştirmenizi isteyebiliriz” diye ekledi. Nasrallah bu açıklamasıyla, İsrail'in o tarihteki savunma bakanı Ehud Barak'ın Lübnan'ın içine yürüme tehdidine yanıt veriyordu.


Bu, Hizbullah'ın bakış açısından bir sonraki savaşın ölçeğinin ve hedeflerinin farklı olacağının net bir göstergesidir. Burada, Nasrallah'ın 10 Mayıs'ta yaptığı ve Golan Tepeleri'nden direniş alanı olarak bahsettiği konuşmaya geri dönebiliriz.


Hizbullah'a yakın bir kaynağa göre, yeni bir savaşta Lübnan ve Suriye'yi bölen sınırlar ortadan kalkacak ve "Direniş her yerden savaşabilecek ve roket fırlatabilecek. Golan, herhangi bir yeni savaşın parçası olacak. Daha net bir ifadeyle, İsrail'le bir sonraki çatışma sadece 10 bin kilometrekare üzerinde değil, 195 bin kilometrekare üzerinde gerçekleşecek.” “Oyun değiştirici” silahların hava savunma sistemleri mi yoksa füzeler mi olduğunu sorduğumda kaynağımız şunları söyledi: “Hava savunma sistemleri olabilir, daha büyük savaş başlıkları olan uzun menzilli füzeler de olabilir. İsraillilerin düşünebileceği veya düşünemeyeceği her şey olabilir.”

 

Bir sonraki savaş, sınırın her iki tarafında herkesin beklediği şey, fakat Suriye iç savaşının Suriyeliler arasın bir savaş olmaktan çıkıp bölgesel bir çatışmaya dönüşmesi nedeniyle Suriye de bunu bekliyor olabilir. Suriye ve Hizbullah bakımından şu anda itidal durumu olsa da, Nasrallah bir sonraki tırmanışın İsrail'in Golan sınırını da içine alacağını, partinin Suriye içindeki mücadelesini Suriye ve Lübnan topraklarındaki İsrail işgaline karşı eskiden beri süregelen karşı duruşuna bağlayabileceğini ilan etti.


Çeviren: Selim Sezer


medyasafak.com