slogan
     

Suriye’deki Silahlı Gruplar Suudi Bender’in Kontrolünde

27 Haziran 2013 Perşembe

Arap kaynaklar, Lübnan gazetesi Essefir’e, militanlar silahları Halep, Hums, Şam ve İdlip’teki farklı gruplara dağıtmadan önce Bender bin Sultan’ın geçen hafta Antakya’da bolca Alman uçaksavar füzesi dahil olmak üzere Suriye’deki militanlara ağır silahlar sağlanmasını denetlediğini söylediler.

Suudi Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri ve Suudi İstihbarat Teşkilatı Başkanı Bender bin Sultan Suriye hükümetine karşı savaşan dış destekli militanlara Antakya'da Alman malı uçaksavar füzeleri sağlama operasyonunu geçen hafta denetlemiş.
 
Arap kaynaklar, Lübnan gazetesi Essefir'e, militanlar silahları Halep, Hums, Şam ve İdlip'teki farklı gruplara dağıtmadan önce Prens Bender bin Sultan'ın geçen hafta Antakya'da çok miktarda Alman uçaksavar füzeleri dahil olmak üzere, Suriye'deki militanlara ağır silahlar sağlanmasını denetlediğini söylediler.
 
Aynı kaynaklar devamla, Bender Fransa ile Suriyeli militanlara Fransız malı uçaksavar füzeler sağlamak için bir anlaşma yapmak istiyor ama Fransızlar stratejik menfaatleri hakkındaki endişelerini açıkladılar ve bu yükü paylaşmaya çağırarak militanlar için tek silah sağlayıcı olmayı reddettiler, dediler.
 
Suriye'deki grupları silahlandırmak Suriye muhalefetini destekleyen ülkeler arasında şiddetli politik tartışmalara yol açtı.
 
Suriye ordusu sahada peş peşe zaferler kazandığından Suriyeli militanlar ordunun ilerleyişiyle yüzleşmek için ağır silahlara ihtiyaçlarını şikâyet konusu yaptılar.
 
medyasafak.com
Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg