slogan
     

CIA Ürdün Yoluyla Dera’nın İşgali İçin Hazırlık Yapıyor

6 Ağustos 2013 Salı

Kaynaklar, Pazartesi günü Fars Haber Ajansı’na yaptıkları açıklamada, CIA, General John Wright’ı Ürdün yoluyla güney şehri Dera’nın işgali için hazırlık yapmak üzere Suriye’deki vekalet savaşında operasyon ve işbirliği komutanı olarak atadı, dediler.

CIA Ürdün yoluyla Dera'nın işgali için hazırlık yapıyor 

 

Kaynaklar, Pazartesi günü Fars Haber Ajansı'na yaptıkları açıklamada, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) General John Wright'ı Ürdün yoluyla güney şehri Dera'nın işgali için hazırlık yapmak üzere Suriye'deki vekalet savaşında operasyon ve işbirliği komutanı olarak atadı, dediler.

 

Adını vermeyen, haber alan bir kaynak İran merkezli Fars Haber Ajansına, “Tuğgeneral John Wright, Suriye'deki vekalet savaşında ABD operasyon ve koordinasyon komutanı olarak atandı”, dedi.

 

Aynı kaynak sözlerine, “Afganistan, Irak ve Libya savaşlarında savaşan 57 yaşındaki kıdemli ABD generali ilk adım olarak ofisini Amman'da kurdu ve Suudi Arabistan ile koordinasyona başladı”, diye devam etti.

 

Kaynak devamla, “Wright, Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri ve İstihbarat Şefi Prens Bin Sultan ile Amman'da bir toplantı düzenledi”, dedi.


Kaynak, “Bu toplantıyı takiben, CIA tarafından yönetilen Suriye karşıtı gruplara ABD malı omuzdan atılan füzeler ve anti tank füzeleri sağlandı” dedi.

 

Kaynak, “ABD yönetimindeki grupların tüm üyeleri Suriyeli gençler arasından seçildi ve şu an 3 bin isyancı Ürdün'ün Suriye sınırı yakınlarındaki El Mukar üssünde eğitiliyor”, diye vurguladı.

 

Bunun da ötesinde, aynı kaynak Dera'nın işgalinden sonra ABD'nin Suriye'de uçuşa yasak bölge dayatmayı amaçladığını da ileri sürdü.


Fars Haber Ajansı'na göre, bu kaynaklar Bender'in Suriye'deki silahlı teröristlere Fransız malı uçaksavar füzeler sağlamak için Fransa ile bir silah anlaşması yapmak istediğini, ancak Fransızların stratejik menfaatlerine dair endişelerini açıklayıp militanlar için tek silah sağlayıcı olmayı reddettiklerini sözlerine eklediler.

 

Mart 2011'de, Suriye'de reform isteyen protestolar Suriye hükümeti, ordusu ve halkı ile Batılı hükümetler tarafından desteklenen uluslararası kuvvetler arasında bir vekâlet savaşına dönüştü.


Birleşmiş Milletler raporlarına göre bu karışıklıkta 100 binden fazla insan öldürüldü, milyonlarcası yerlerinden edildi ve diğer bölgelere ve komşu ülkelere göç etti.

 

medyasafak.com

Öne Çıkan Haberler

Kasım Süleymani'nin Filistin Direnişine verdiği desteği

ENspM5_WoAURLks.jpg

ÖZEL: Hizbullah'ın Suriye ve Irak'ta şehit düşen 12 efs

hizbullah-dvd-12.1-fawzi-ayyoub.jpg

Leyla Halid Medya Şafak'a konuştu: Filistin Halkının ön

60291-leyla-halid-1.jpg

Enis Nakkaş: ABD'nin Suriye'de geleceği yok, Trump Suri

thumbnail_image1.png

FHKC Siyasi İlişkiler Başkanı Semir Loubani Medya Şafak

DReYGIYWkAApvdD.jpg

Leyla Halid, Medya Şafak'a konuştu: Oslo Anlaşması ipta

leyla-halid-1.jpg

FHKC-Genel Komutanlık Lideri Ahmed Cibril'in el-Meyadin

ahmedcibril-velayeti-16.jpg