"Street" için 141 adet haber bulundu

İsrail başkomutanı sonunda Suriye’deki “görünmez savaş” sırrını ifşa etti

İsrail başkomutanı sonunda Suriye’deki “görünmez savaş” sırrını ifşa etti

Mesela eski İsrail ABD Büyükelçisi Michael Oren 2014’te Colorado Aspen Ideas Festival’inde IŞİD’le ilgili olarak mealen “Sünniler Şiilere göre ehvenişerdir” diyerek izleyicileri şaşırtmıştı. Onların derdi Hennry Kissenger’ın ifadesiyle; “Tahran’dan Beyrut’a uzanan İran yanlısı bir Şii hilali” ve “bir radikal İran İmparatorluğunun” kurulması ihtimaliydi.

Moon of Alabama: ABD’nin İranlı eylemcilere erkenden verdiği destek daha büyük bir planın ipuçlarını

Moon of Alabama: ABD’nin İranlı eylemcilere erkenden verdiği destek daha büyük bir planın ipuçlarını veriyor

Şu anda gördüğümüz şey ise Brookings planının 6 ve 7. bölümlerinin bir kombinasyonudur. Ruhani hükümetinin neo-liberal ekonomi politikalarını protesto eden, bir düzeyde halk hareketi denebilecek bir hareketin arkasında, dün gece görüldüğü gibi, militan bir hareket bir iç savaşa yol açabilecek bir tırmandırma stratejisi tesis ediyor.

James Petras: Suudi Arabistan’ın bölgesel ve küresel bağlantıları

James Petras: Suudi Arabistan’ın bölgesel ve küresel bağlantıları

MBS'nin Tahran'a yöneltmeye cüret edeceği ilk füze, kendisinin kumdan sarayının çöküşünü işaretleyecektir. Orta Doğu ve küresel pazarların tamamı derin bir krize boğulacaktır. Petrol fiyatları yükselişe geçecek, borsalar çökecek ve İsrail Hizbullah'a karşı savaşa girecektir.

CIA: Organize suçla geçen 70 yıl (2)

CIA: Organize suçla geçen 70 yıl (2)

Guy Debord, gizliliğin dünyaya hâkim olduğunu, en önemli meselenin de hâkimiyetin gizliliği olduğunu söylüyordu. Medya, CIA’in sırlarını saklayarak, sizi size nasıl hükmedildiğini bilmekten alıkoyar. Medya ve CIA aynı şeyi yapıyor. FOX ve MSNBC’nin ortak noktası, serbest çarklı bir kapitalist toplumda haberlerin bir meta olmasıdır.

İsrail Hizbullah karşısında sıcak savaşa giremez

İsrail Hizbullah karşısında sıcak savaşa giremez

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyinin sabık başkanı Yaakov Amidror İsrail Ordu Radyosuna verdiği demeçte (Eylül 2017) bunu bir şekilde ifşa etmiş, “Biz Şam’ı kimin yöneteceği sorusuna karışmıyoruz, bizim derdimiz İran ve Hizbullah’ın bölgede ne kadar güçleneceği” demişti.

Suriye’deki çatışma her zaman İsrail’in savaşıydı

Suriye’deki çatışma her zaman İsrail’in savaşıydı

Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a ait sızdırılmış e-postalar ayrıca İsrail’in örtülü bir şekilde çatışmayı yaratmadaki rolünü ve Esad’ın devrilmesi planının uygulanmasına ABD ve diğer ülkelerin dâhil olmasının sağlanmasındaki açık rolünü ortaya çıkarıyor. Clinton tarafından danışmanı Jacob Sullivan’a iletilen bir e-posta, İsrail’in, Esad hükümetinin devrilmesi halinde İran’ın bölgedeki “tek müttefikini” kaybedeceği kanaatinde olduğunu söylüyor.

Petro-dolar sistemi saldırı altında

Petro-dolar sistemi saldırı altında

Ana akım tarafından reddedilen ve az bilinen bir iktisat teorisi, Washington’un finansal pazarlar üzerindeki sıkı kontrolünün en azından kısmen, bütün petrol ihracatlarının ABD doları kullanılan işlemler içinde gerçekleşmesiyle açıklanabileceğini ileri sürer. Petrol ve kur arasındaki bu ilişkinin dolara değerini verdiği ileri sürülebilir, zira bu paradigma bütün ihracatçı ve ithalatçı ülkelerin, doların değerini arttıracak şekilde, belli bir ABD doları stokunu elinde tutmasını gerektirir.