İran seçimleri / İslam düşmanlarının yüzüne şamar

İran seçimleri / İslam düşmanlarının yüzüne şamar
NATO rejimlerinin Mısır'daki askeri diktatörlüğü veya barbar Suudi rejimini desteklemekte hiçbir sorunu yok, ancak İranlıların oy hakları konusunda çok “endişeli” görünüyorlar.

 

 

Crescent International

 

 

İslami İran'dan gelen ilk sonuçlar, bugüne dek yargı başkanlığı görevini yürüten Ayetullah İbrahim Reisi'nin sekizinci cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 17.9 milyon oy alarak büyük bir zafer kazandığını gösteriyor.

 

İlk rakamlara göre toplamda 28.933.004 oy kullanıldı.

 

İran'da devam eden COVID-19 salgını göz önüne alındığında, oy verebilecek seçmenlerin yaklaşık %50'sinin sandık başına gitmesi önemlidir.

 

Bu özellikle önemlidir, çünkü Batılı güçler İran'ı zayıflatmak için pandemiyi silaha dönüştürmüştür.

 

Yaptırımlar, aşıların ve kişisel sağlığı koruma ekipmanlarının edinilmesini Tahran için çok zorlaştırdı.

 

Pandemi, tüm dünyada seçmen katılımını etkiledi.

 

Bununla birlikte, İslami İran'daki seçime katılım, tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi, dalgalanmalarla dolu bir geçmişe sahiptir.

 

UNDP raporuna göre, “COVID-19 salgını sırasında Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yapılan 14 seçimin yarısında seçmen katılımında artış, yarısında ise düşüş görüldü.”

 

Şubat 2021'de yayınlanan bir araştırma, Fransa'da belediye seçimlerine katılımın 2014'teki %63,5'ten 2020'deki %44,66'ya düştüğünü gösterdi.

 

Katılım konusu, İran'daki seçimlerin önemini azaltmak için şirket medyası ve Batı siyaset kurumu tarafından kasıtlı olarak çarpıtılıyor.

 

Kanada da dâhil olmak üzere birçok Batı ülkesinde, İran kökenli insanların demokratik oy kullanma haklarını kullanmaları engellendi.

 

İngiltere gibi diğer yerlerde, MKO teröristleri (münafıklar) oy kullanmak için sıraya giren insanlara saldırdı.

 

Bu sözde demokrasi şampiyonları, İran halkının temel haklarını kullanmasına neden bu kadar karşı çıkıyor?

 

Bir İslam hukukçusunun İran cumhurbaşkanı olarak seçilmesi, İran devlet sistemindeki İslami kurumların varlığını daha da güçlendiren bir olgudur.

 

Bu, belki de son cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en önemli stratejik sonucudur.

 

Bu, İslami hareketin Müslümanların çoğunlukta olduğu bölgelere uygulanabilir bir yönetim programı sunabileceği gerçeğini ortaya koyuyor.

 

Bu, Batılı şirket medyasının kasıtlı olarak görmezden geldiği bir husustur.

 

Küresel Batılı neo-kolonyal rejimlerin İslami İran'a şiddetle karşı çıkmasının bir nedeni, oligarklara hizmet etmeye yönelik olmayan gerçek bir seçim sistemine sahip olmasıdır.

 

Bu faktör, Batılı siyasi anlatıya medeniyet düzeyinde meydan okuyor.

 

Beyaz adamın yüklü geçmişinin propagandacı ve uygulayıcıları bu gerçeği kabul etmekte zorlanıyorlar.

 

NATO rejimlerinin Mısır'daki askeri diktatörlüğü veya barbar Suudi rejimini desteklemekte hiçbir sorunu yok, ancak İranlıların oy hakları konusunda çok “endişeli” görünüyorlar. Oysa hiç değiller! Onların asıl endişesi, bölgesel kuklaları baskıcı diktatörlükler veya monarşiler iken ve buralarda seçim çağrısı yapmak kişinin kafasının kesilmesiyle sonuçlanıyorken, İran'ın seçimler yapabilmesidir!

 

Dâhili olarak, Ayetullah Reisi'nin cumhurbaşkanlığı döneminin direniş ekonomisi stratejisini uygulamaya odaklanması muhtemeldir.

 

Bu ekonomik kalkınma stratejisi Rehber İmam Hamaney tarafından defalarca vurgulanmıştır.

 

Direniş ekonomisi, “yerli üretimin niteliksel gelişimine paralel olarak yerel ürünlerin tüketiminin teşvikine dayalı tüketim yönetimi” fikrine dayanmaktadır.

 

Bu ekonomik strateji tam olarak olgunlaşmadı, ancak ilk uygulaması İran'ı dünyadaki en acımasız ekonomik yaptırım rejimlerinden birine boyun eğmekten korudu.

 

Dış politika olarak da, Reisi hükümetinin Asya ve Batı Asya ülkeleriyle ekonomik ve siyasi bağlar kurmaya öncelik vermesi muhtemeldir.

 

NATO rejimleriyle hükümetler arası temaslar kurmak artık İslami İran'ın ana dış politika önceliklerinden biri olmayacak.

 

Bu, NATO'nun küresel etkisinin azalmaya devam edeceği çok kutuplu dünya düzenini daha da güçlendirecektir.

 

 

Çeviri: Medya Şafak