Horasan yemini El Kaide’yi böldü

Horasan yemini El Kaide’yi böldü

“Küresel cihad” hareketi ikiye bölündü. El Kaide üyeleri şimdi iki emirden biri arasında seçim yapmak zorunda kalacak. Sözde “Horasan yemini”, El Nusra Cephesi ile Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) arasındaki uzlaşma girişimlerinin tabutuna son çiviyi çaktı. Bölünme artık sadece Suriye için geçerli değil ve küresel cihadın diğer alanlarına da yayıldı.

Hizbullah neden ve ne zamana kadar Suriye’de? (1)

Hizbullah neden ve ne zamana kadar Suriye’de? (1)

2003 yılında ABD ve müttefik kuvvetler Irak’a girdiği zaman, Hizbullah Irak Şiilerine “Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’i destekleme” çağrısı yapan bir duruş almıştı. Nasrallah, “Öncelik, bölgede önce Suriye-İran sınırlarına yerleşmeyi ve arkasından “direniş eksenini” (Hizbullah, Suriye, İran) vurmayı planlayan en büyük düşmanla (ABD) savaşmaktır” diyordu.

Nusra ve IŞİD arasında kanlı çatışmalar

Nusra ve IŞİD arasında kanlı çatışmalar

2013’te Irak’ta Zevahiri’nin El Kaide’sinden geriye kalan yalnızca birkaç düzine [üye] idi. Onlar, liderlerinin Usame bin Ladin ve daha sonra Zevahiri olduğu, Bağdadi’nin ise Irak’taki El Kaide kolunun komutanından başka bir şey olmadığı, ona yalnızca savaş için biat edildiği, hilafet için biat edilmediği zemininde ilerlemeye devam ettiler.

El Kaide ve IŞİD kavgası: ideolojik mi iktidar mücadelesi mi?

El Kaide ve IŞİD kavgası: ideolojik mi iktidar mücadelesi mi?

Sonradan Irak ve Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) dönüşen Irak İslam Devleti, hiçbir zaman El Kaide’ye tabi değildi. Gruplar arasındaki ilişki, Ebu Musab el Zerkavi’nin Usame bin Ladin’e bağlılık yemini ettiği 2003 yılına kadar gidiyor. Ancak iki cihadçı grup arasındaki dini ihtilaf yeni ve şu ana kadar bütün uzlaşı girişimleri başarısız oldu.

Tunuslu Militanların “Suriye Gezileri

Tunuslu Militanların “Suriye Gezileri" Üzerine

Tunus yönetiminin, Cezayir'de bir milyon şehidi olan ülkede cihadistlere destek vermeyen çocuk ve kadınları öldürme fetvası veren Ebu Katede Ürdüni'ye, siyasi sığınma hakkı tanıması, hükümetin bu hareketlere sağladığı kolaylıklara delil olabilir.

Malideki Cihadçı Grupların Haritası

Mali'deki Cihadçı Grupların Haritası

Mali'deki selefi gruplarla ilgili önemli bir analiz...